Logo
Your wishlist 0
ГоловнаПам’ятки Херсона

Пам’ятки Херсона

Зміст:

 • Катерининський собор
 • Успенський собор
 • Греко-Софіївська церква
 • Костел Пресвятого Серця Ісуса
 • Краєзнавчий музей
 • Музей природи
 • Художній музей ім. Шовкуненка
 • Херсонська фортеця
 • Парк Слави
 • Пам’ятник Суворову
 • Пам’ятки Херсонської області

Херсон — обласний центр на півдні України, заснований 1778 року Григорієм Потьомкіним. Це місто корабелів, з якого почалася історія Чорноморського флоту.

Сучасний Херсон — велике річкове й морське портове місто, промисловий і культурний центр Херсонської області. Туристичні пам'ятки Херсона, численні архітектурні та культурні визначні місця щорічно привертають увагу тисяч туристів. Захопливі екскурсії байдарками дельтою Дніпра, риболовля в гирлі європейської водної артерії, знайомство з історичними об'єктами роблять відпочинок приємним та незабутнім.

Катерининський собор

Свято-Катерининський собор — унікальна пам'ятка архітектури XVIII століття, історія якої пов'язана зі зведенням Херсонської фортеці. Будівництво собору почалося 1781 року і тривало до 1786-го. Для стін будівлі використовувався блідо-жовтий інгулецький вапняк. Храм назвали на честь Катерини II, яка відвідала богослужіння в 1786 році.

Центральний вхід до собору прикрашений скульптурами апостолів Петра й Павла, іконостас розписаний відомими художниками Д. Левицьким і В. Боровиковським. 1791 року в склепі, розташованому під храмом, був похований князь Г. Потьомкін. На прилеглій до собору території є пантеон, де поховані офіцери, полеглі у війні з турками.

Церква Святої Катерини

Свято-Катерининський собор — усипальниця князя Потьомкіна, під наглядом якого зводився цей православний храм і Херсонська фортеця в період з 1781 до 1786 року. За задумом, Херсон мав стати південним Петербургом, і собор був одним із кроків до цієї мети. Символічними є статуї біля центрального входу: апостолів Петра і Павла. В одного — ключі від Півдня, земного раю, в іншого — меч, яким здобуті ці ключі у важких боях. Це місце сповнене архітектурними символами, що розкривають сенс заснування Херсона і його назви.

Сьогодні це доглянута, озеленена територія, якою варто прогулятися й ознайомитися з меморіальними табличками, усипальницею, скульптурами святих, купольним простором, побувати на службі. Екскурсоводи розкажуть безліч цікавих історичних фактів про цю пам’ятку.

Успенський собор

Успенський собор

Одна з найстаріших кам'яних будівель міста — Успенський собор. Будівництво храму тривало з 1785 до 1798 року. Починалося все з парафіяльної церкви, а тепер це кафедральний собор. 1852 року вперше відбулася хресна хода з Касперівською іконою Божої матері, а 1855-го до Успенського собору завітав імператор Олександр II.

У 1930 році храм був закритий, 50 ікон виняткової історичної цінності розграбували. 1931-го в будівлі влаштували спортзал заводу ім. Петровського. 1993 року собор повернули Православній церкві, і в ньому відновилися богослужіння.

Греко-Софіївська церква

Одна з найстаріших релігійних пам'яток міста — Греко-Софійська церква, зведена грецькими колоністами 1780 року. Спочатку церква була дерев'яною, але в 1808 році її переробили в кам'яну. Особливу цінність має привезений греками різьблений дерев'яний іконостас у стилі італійського ренесансу, якому вже понад 450 років. Внутрішнє оздоблення прикрашає настінний живопис, що зберігся з часів зведення святині.

Костел Пресвятого Серця Ісуса

Церква Святого Серця Ісуса

Римо-католицький храм Пресвятого Серця звели 1787 року. Спочатку будівля також була дерев'яною, а 1820 року її перебудували в кам'яний костел. Через 20 років до нього прибудували вежу, а 1849-го він був освячений як кафедральний собор. У 1931 році радянська влада закрила собор. Пізніше в ньому відкрили майстерню й кінотеатр ім. Павлика Морозова. 1994-го костел повернули католицькій громаді. Після реконструкції на вежі встановили дзвін і хрест.

Краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей

Херсонський краєзнавчий музей створений 1890 року на основі зібрання давніх історичних і культурних цінностей археолога Віктора Гошкевича. З 1978-го музей займає будівлю колишнього окружного суду, побудовану 1893 року.

У музеї зберігається близько 145 тисяч експонатів. Сюди варто сходити, щоб оглянути колекцію античних монет із міст, які перебували в Північному Причорномор'ї, золотих прикрас скіфів, зброю XV–XX століть н. е. Особливе місце займають експозиції, присвячені Г. Потьомкіну, О. Суворову, Ф. Ушакову.

Музей природи

Музей природи

Музей природи створений за ініціативою вченого-біолога Йосипа Пачоського, який збирав у себе гербарії, колекції комах, опудала тварин, що мешкали в Херсонській губернії. 1902 року він подав прохання про створення музею флори й фауни. 1905 року музей був побудований. Тепер тут зберігаються колекції різних комах, риб, птахів, екзотичних ссавців: снігового барса, леопарда, білого ведмедя й інших. Найцінніший експонат — скелет 30-метрового кита фінвала, що поступається за розмірами лише синім китам.

Художній музей ім. Шовкуненка

Одну з найкрасивіших будівель із пишним фасадом передали художньому музею ім. О. Шовкуненка. Вона побудована 1906 року і спочатку належала міський думі. Колекція художніх творів формувалася з кінця XIX століття й поповнювалася археологічними та нумізматичними знахідками, стародавніми іконами та картинами.

Художній музей

1976-го ленінградський колекціонер М. Корніловський подарував музею 500 картин. 1981 року до музейного фонду було передано понад 100 творів місцевого живописця О. Шовкуненка. Сьогодні тут зберігається приблизно 7000 експонатів.

Херсонська фортеця

Херсонська фортеця

Цікаві місця в Херсоні, які варто відвідати, мають залишки фортифікаційної споруди, закладеної 1778 року князем Г. Потьомкіним. Фортецю оточував земляний вал із дев'ятьма бастіонами та глибокий рів, який був серйозною перешкодою для ворогів.

Дотепер з архітектурного військового ансамблю збереглися: аркові ворота (Московські й Очаківські); пороховий підвал, в якому обладнаний ресторан; кріпосний колодязь; окремі фрагменти валу й равелінів; арсенал, зведений наприкінці XVIII століття.

Парк Слави

Парк Слави

Одним із визначних місць для херсонців є парк Слави, побудований на честь перемоги у Другій світовій війні. 1966 року на схилах Дніпра знайшли могилу невідомого солдата, і на її місці згодом звели колону, яку вінчає монумент Слави з вічним вогнем. У меморіальних списках перераховані прізвища героїв, загиблих під час визволення міста.

Відкриває меморіальний комплекс легендарний танк Т-34. Крім нього, в парку встановлений пам'ятник «Скорботній матері» в пам'ять про молодих хлопців, які загинули в Афганістані. Від монумента Слави до річки ведуть кам'яні сходи, з яких відкривається чудова панорама Дніпра.

Пам’ятник Суворову

Пам`ятник Суворову

Бюст воєначальника вилитий із бронзи російським скульптором М. Рукавішніковим у 1904 році за посмертною маскою та подарований петербурзькому музею імені О. Суворова. Генералісимус зображений із погонами, відзнаками та стрічкою через плече. У 1950-му співробітники музею подарували цей бюст Херсону. Він встановлений на початку однойменної пішохідної вулиці. Неподалік розташований барельєф, присвячений воїнам, що билися з ворогом під проводом Суворова.

Пам’ятки Херсонської області

Відвідати всі пам'ятки Херсона можна за пару днів. Однак не варто відмовляти собі в задоволенні й незабутніх враженнях від візиту до інших цікавих місць Херсонщини:

 • Біосферний заповідник Асканія-Нова — справжній оазис природи в північному Причорномор'ї площею понад 33 тисячі гектарів. На території налічується понад 500 видів рослин і приблизно 3000 видів тварин.
 • Острів Джарилгач — найбільший безлюдний острів України, на території якого є понад 200 озер із лікувальною водою, збагаченою іонами йоду та брому. Тут облаштовують гнізда перелітні птахи, живуть олені, муфлони, дикі кабани, лисиці, можна побачити чорноморських дельфінів афаліна.
 • Шато Трубецького — колишнє виноробне господарство князя Трубецького. Сьогодні тут також виготовляють унікальні напої, а в погребах шато зберігається понад 10 тисяч пляшок різноманітних вин, серед яких є дуже рідкісні зразки.
 • Олешківські піски — найбільший піщаний масив у Європі площею орієнтовно 200 тисяч гектарів, яку називають «українською Сахарою». Висота барханів тут сягає 5 метрів і вище. Літнього дня пісок може нагріватися до +70 °C (!).
 • Острів Бирючий — природний заповідник у південній частині Федотової коси. Багатий рослинний і тваринний світ, чудові пейзажі, красиві морські заходи сонця надовго закарбуються в серцях мандрівників.
 • Херсонські гори — унікальний Гранд-Каньйон із численними прямовисними схилами, ущелинами та глиняними обривами, розташований на березі Дніпровсько-Бузького лиману. Вважається одним із наймальовничіших і найромантичніших місць Херсонської області.
 • Рожеве озеро — природна водойма в одній із бухт Сиваша. Озеро відрізняється гарними природними ландшафтами, ніжно-рожевою водою та високою концентрацією лікувальних солей, за що його називають українським «мертвим морем».

Всі статті

Працюємо відпочиваючи — робота на туристичних точках

Працюємо відпочиваючи — робота на туристичних точках

Літо — період відпусток, канікул та приємного проведення часу. Чи можна поєднати відпочинок і роботу? Із задоволенням працювати та отримувати достойну заробітну плату? В Україні є ...

Куди поїхати навесні в Україні: ТОП-8 місць

Куди поїхати навесні в Україні: ТОП-8 місць

Разом із приходом теплої весняної пори з'являється непереборне бажання мандрувати й відкривати для себе нові місця. Плануючи відпочинок в Україні навесні, можна заздалегідь вивчити публікації в ...

Берислав: історія, пам’ятки, фото

Берислав: історія, пам’ятки, фото

Берислав – найстаріше місто в Херсонській області. Збудоване на місці турецької фортеці. Колись було митним пунктом Великого Князівства Литовського, а також відігравало величезну роль у Кримській ...

Пам’ятки Нової Каховки

Пам’ятки Нової Каховки

Чи відомо вам, що Нова Каховка – найзатишніше місто в Херсонській області? Одразу при в’їзді в населений пункт, з’являється відчуття комфорту, неначе у себе вдома. Неповторність ...