Зміст:
- Рослинний і тваринний світ заповідника
- Історичні факти
- Асканія-Нова на мапі
- Як доїхати й де зупинитися
- Коли найкраще відвідувати заповідник
- Графік роботи та ціни
Асканія-Нова — це величезний біосферний заповідник площею 33 тисячі гектарів. Заповідник є унікальним природоохоронним комплексом, одним із найбільших заповідників України. Він перебуває під управлінням Національної академії аграрних наук. Асканія-Нова охоплює дикі незаймані території з величезною кількістю рідкісних видів рослин і тварин, ботанічний сад (дендропарк) і зоопарк просто неба.
Дивись відео та читай далі:
Рослинний і тваринний світ заповідника
Перелік рідкісних видів флори й фауни чималий: тільки рослинність парку налічує понад 500 видів, занесених до Червоної книги.
Великий Чапельський під — огороджена ділянка, розташована в невеликому пониззі й займає площу 24 км². Це унікальна рельєфна локація, флора якої змінюється залежно від погодних умов.
У роки з підвищеною вологістю вона наповнюється талою водою. У найглибшій частині зростають гідрофіти, серед яких і найрідкісніший в Україні вид — зіркоплідник частухоподібний.
На цій ділянці спостерігається найвищий показник видової насиченості квіткових — 368 видів, а також 53 види ендеміків — рідкісних видів з обмеженим ареалом проживання. У посушливі часи заростає молочаєм і пирієм.
Саме тут переважну частину року, на вільному випасі, проводять табуни диких тварин, серед яких: зебри, антилопи і, звичайно ж, коні Пржевальського (найчисленніша популяція у світі).
Що можна побачити в Асканії-Нова
У величних цілинних степах, крім дернових трав, типчака, каверії, ковили й осоки можна зустріти найрідкісніші види рослин, зокрема:
- ковила Лессинга;
- скіфський тюльпан;
- тюльпан Шренка;
- цибуля Регеля;
- волошка Талієва.
Тваринний світ заповідника налічує понад 5000 особин і щорічно поповнюється потомством. На території та в зоопарку є кілька десятків видів ссавців і птахів.
Показово, що місцева фауна чудово співіснує з привезеними з усього світу видами.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» став затишною домівкою для:
- буйволів;
- віслюків і муфлонів;
- верблюдів;
- коней Пржевальського;
- оленів;
- антилоп;
- бізонів;
- верблюдів.
У місцевому зоопарку вперше у світі отримали чистокровних тарпанів (вимерлий підвид диких коней) і почали активно розводити цих тварин. У наближених до природного середовища умовах зоологічного парку зібрали величезну популяцію антилоп, включно з такими видами, як гну, білохвоста, блакитна, білоборода, канна.
Вражає й місцевий орнітологічний парк, у якому живуть понад 60 видів птахів:
- журавлі;
- лебеді;
- качки;
- павичі;
- степові орли і грифи;
- екзотичні фламінго та папуги.
Місцеві цілинні степи населені не лише дрібною живністю — хом'яками, мишами, тушканчики, а й хижаками, серед яких тхори, ласки, вовки, лисиці й навіть горностаї.
Історичні факти про біосферний заповідник Асканія-Нова
Заповідна територія до 1834 року належала німецькому герцогу Фердинанду Ангальту-Кетенському, називалася Новим Кетоном і використовувалася для розведення овець. Після смерті герцога наділи продали родині поміщиків Фальц-Фейнів, які й заклали основу майбутнього заповідника.
Нові власники, як і попередні, розводили овець і коней, а ось їхній син Фрідріх перетворив місцеві землі в заказник і розвивав його все життя. Спочатку розведення тварин було його захопленням, і він колекціонував птахів у величезному вольєр, проте пізніше почав звозити до двору рідкісні види тварин з усього світу.
Уже тоді приблизно 600 гектарів території оголосили заповідником, метою створення якого було збереження видів рослин, тварин і птахів, які зникають. Поруч створили дендропарк, який обладнали системою штучного поливу, а зібрані звірі з двору перекочували в побудований для них зоопарк. У ньому проживали антилопи, бізони, зебри і страуси. За масштабами звіринець посідав третє місце у світі з-поміж приватних зоопарків, поступаючись лише лондонському та амстердамському.
У 1919 році територія стала національним парком.
Сьогодні ця ділянка дикої природи є еколого-освітнім центром і популярною туристичною локацією, що володіє безліччю помпезних статусів:
- вважається одним із 7 чудес України;
- є єдиним у країні степом, землі якого ніколи не оралися й не оброблялися;
- з 1984 року належить до еталонних територій Європи за рішенням ради ЮНЕСКО.
Асканія-Нова на мапі
Розташоване степове диво за адресою: Херсонська область, Чаплинський район, смт Асканія-Нова, вул. Фрунзе, 13, на відстані 140 км від міста Херсон і 75 км від Нової Каховки.
Дістатися заказника можна з усіх міст України різними видами транспорту (авто, залізничний). Із найближчих міст – Херсона, Одеси, Запоріжжя, Дніпра в сезон майже щодня курсують автобуси й маршрутки.
Як доїхати й де зупинитися в Асканії-Нова
Автівкою
По прямій відстань від Херсона до парку становить трохи менше 100 км, однак трасою доведеться проїхати 146 км.
Діставатися сюди дуже зручно своєю автівкою, рухаючись від Херсона в напрямку Нової Каховки, а далі — до Генічеська. У селищі Чкалове треба з’їхати з основної дороги праворуч і далі прямувати до заповідника. На під'їзді будуть знаки, але, щоб не заблукати, варто взяти із собою мапу або навігатор, зазначивши в ньому точне місце розташування парку.
Якщо немає особистого транспорту, дістатися можна на таксі від найближчої автобусної або залізничної станції.
Автобусом
Регулярне автобусне сполучення до заказника й однойменного селища міського типу організоване з найближчих міст:
- Херсона;
- Новоолексіївки;
- Генічеська;
- Скадовська.
Дорога від обласного центру займає приблизно хвилин, а від найближчої Новоолексіївки — усього. Автобуси курсують цілий день за розкладом, який можна уточнити в касах або онлайн.
За бажанням, можна вирушити у біосферний заповідник на автобусну екскурсію з найближчих курортних міст і столиці.
Потягом
Цінителі романтики потягів можуть доїхати до заповідника залізницею. Найзручніше купити квитки до Херсона, проте варто враховувати, що до самої Асканії-Нова потяг не йде, тому зійти доведеться на найближчій до неї станції — у Новій Каховці або Новоолексіївці, а звідти вже їхати рейсовим автобусом або таксі.
Варіанти житла
Охочі відвідати всі локації та екскурсії, передбачені на заповідних територіях, мають подбати про нічліг заздалегідь.
У місцевому селищі є лише один готель — «Канна», забронювати номери можна онлайн. Тут вам запропонують затишні кімнати з усіма зручностями й харчування.
Також можна переночувати в Херсоні, де є набагато більше готелів на будь-який смак і бюджет, але тоді діставатися парку доведеться автобусом або автівкою не менше 1,5 години.
Якщо хочете заощадити, можна зняти кімнату в місцевих мешканців, інформацію про яких можна легко знайти вже на місці.
Коли найкраще відвідувати заповідник Асканія-Нова
Сезон у заповіднику триває із середини весни й до кінця осені, однак найкраще приїжджати сюди в ті місяці, коли на вулиці ще не спекотно:
- квітень;
- травень;
- початок червня;
- із середини вересня до кінця жовтня.
Влітку парк теж працює, проте у спеку сафарі в степу Асканії-Нова не проводять, тому охочі побачити тварин у дикому середовищі будуть розчаровані.
У селищі й біля каси заказника є магазини сувенірів, де можна придбати магнітик із фото місцевих принад або листівки.
Графік роботи та ціни в Асканія-Нова
Офіційний період сезону екскурсій — з 1 квітня до 10 листопада.
У цей період заказник щодня приймає туристів, а каси працюють із 08:00 до 16:30 без перерви на обід.
Екскурсії заповідними територіями платні. Згідно з інформацією Національної академії аграрних наук, ціни такі:
- самостійна прогулянка коштує 65/50 грн (дорослий і дитячий квиток);
- двогодинна прогулянка зоопарком і дендропарком з екскурсоводом – 70/50 грн;
- окремі екскурсії зоопарком і дендропарком із гідом також коштують 70/50 грн і тривають 2,5 години кожна;
- організована піша прогулянка двома локаціями (зоологічний парк і ботанічний сад) тривалістю 5 годин обійдеться в 140/100 грн;
- ретрофото сафарі, заради якого багато хто приїжджає в парк, організовується лише за попереднім записом для дорослих і дітей старше 7 років, групами до 10 осіб. Його вартість — 150 грн за 2 години поїздки. Забронювати можна за телефоном (05538) 612-86;
Аби зробити гарні фотографії доведеться внести додаткову плату за кожен пристрій — 5 грн за фотоапарат і 20 грн за відеокамеру.
Правила відвідування
Щоби зберегти флору й фауну, на території встановлені правила, за порушення яких передбачена адміністративна відповідальність.
Правилами парку суворо заборонено:
- виходити за межі встановлених маршрутів;
- залишати дітей без нагляду і відпускати їх гуляти без супроводу дорослих;
- заходити за будь-які поручні й огорожі, встановлені на території;
- ігнорувати рекомендації та попередження на табличках;
- гладити або годувати тварин у зоопарку або на сафарі;
- наближатися до країв водойм;
- палити і вживати алкогольні напої;
- шуміти, голосно слухати музику;
- приходити в парк зі своїми тваринами;
- використовувати квадрокоптери та іншу безпілотну техніку.
Коментарі: Асканія-Нова
Схоже, ніхто ще не коментував цю статтю ...
Будь першим!
Залиши коментар