Logo
Your wishlist 0
ГоловнаОстрів Джарилгач

Острів Джарилгач

Без вірусів
Екологічно чисто

Зміст:

  • Фото острова Джарилгач
  • Природа і клімат острова
  • Історія та міфи
  • Що можна побачити на Джарилгачі
  • Де розташований острів
  • Як дістатися острова
  • Відпочинок на острові Джарилгач

Джарилгач — це найбільший в Україні та Європі безлюдний острів площею 56 км². З ним пов'язано безліч легенд і цікавих історій. «Українські Мальдіви» — так туристи називають місце в акваторії Чорного моря (Херсонська область), за білосніжний пісок, дику природу і кристально чисту воду. Тут можна знайти дивовижної краси мушлі, побачити дельфінів біля самісінького берега, приготувати на багатті делікатеси: рапани, мідії, рибу.

Неймовірно блакитна вода, віддаленість від галасу великих міст, заспокійлива тиша, яку зрідка порушують крики білогрудих мартинів — усе, що потрібно для прекрасного відпочинку наодинці із собою або близькими.

Фото острова Джарилгач

Джарилгацький національний природний парк: природа і клімат острова

«Українські Мальдіви» радують теплою сухою погодою протягом усього літа. За рік тут випадає менше 400 мм опадів, а середньодобова температура із середини травня до вересня становить +22-24 С°.

Острів з висоти

Через унікальне розташування між двома великими затоками початок купального сезону в різних частинах острова може відрізнятися на місяць-півтора.

  • Північний берег омивається Джарилгацькою затокою. Через мілину вода в ньому прогрівається дуже швидко і вже до травня становить близько +20 С°, а в липні піднімається вище +30 С°.
  • Південне узбережжя рівне і виходить до глибоководної Каркінітської затоки. Вода в ній значно прохолодніша й до комфортної температури нагрівається тільки до кінця червня. З цього боку часто штормить, а до берега припливають активні медузи.

Острів умовно поділяють на дві зони:

  1. Степова — рівнинна частина, всіяна рослинами, які виділяють фітонциди. У поєднанні з випарами морської води вони роблять повітря в цій місцевості цілющим, наповненим фтором, бромом і йодом.
  2. Солончакова — тут розташовані солоні озера, які є джерелами лікувальної грязі. Вона корисна для шкіри, підвищує імунітет, ефективна при частих інфекціях органів дихальної системи. Це місце вподобали для гніздування перелітні птахи, яких тут безліч у сезон.

Степи та озера

Рослинність острова спочатку може здатися одноманітною, оскільки на переважній частині території ростуть лише дикі трави. Насправді ж, у цій локації налічується понад п'ятисот видів рослин, більшість із яких — червонокнижні:

  • золотоборідник цикадовий, особливістю якого є здатність тримати сипучі піски;
  • незвичайна болотяна меч-трава;
  • шикарна дніпровська ковила;
  • численні рослини роду орхідей.

Основна рослинність представлена очеретом, осокою, полином і молочаєм, трапляється рогоза, маслини.

З 60-х років Скадовське лісництво розпочало висаджувати тут різні дерева й чагарники. Добре прижилася верба, біла акація, вузьколиста маслинка, гіллястий в'яз і тамарикс.

Озера степи море

Унікальна флора та фауна приваблює не лише туристів, але і професійних фотографів, адже тільки тут можна зробити неповторні світлини тварин у дикому середовищі:

  • муфлонів (трапляються в очеретяних заростях та рогозі);
  • диких кабанів;
  • ланей;
  • оленів, які вештаються серед маслин.

Джарилгач — рай для орнітологів, адже на острові проживають і зимують безліч птахів:

  • чорні лелеки;
  • журавлі;
  • огарі;
  • рожеві пелікани;
  • численні чайки й баклани;
  • лебідь-шипун.

Порадує Джарилгач і любителів риболовлі, адже у водах затоки ви можете впіймати не тільки бичків і камбалу, але і трофейну кефаль, ставриду, оселедця. А якщо пірнути з маскою, то можна без особливих зусиль наловити мідій, крабів, креветок, рапанів до вечері.

З першими сонячними променями до самісінького берега підпливають зграї дельфінів, щоби попустувати й уполювати дрібну рибку.

Варто пам'ятати про те, що в степу трапляється багато комах і плазунів, серед яких є небезпечні павуки каракурти. У літню пору вони особливо агресивні через те, що відкладають яйця.

Історія та міфи про Джарилгач

Згідно з численними дослідженнями археологів, острів Джарилгач з'явився за кілька тисячоліть до нашої ери. Тут знайшли багато артефактів: предмети побуту епохи неоліту, стародавні кургани, могильники сарматів, скіфів, поховання бронзового періоду.

Історики стверджують, що острів у своїх працях згадували Геродот і Птоломей, а деякі навіть переконані, що він описується в знаменитій гомерівській «Одіссеї».

Острів з висоти

За легендою, острів виник унаслідок затоплення коси Ахіллів Біг, на якій сховалася вічно молода жриця Храму Артеміди — Іфігенія. Вона була обіцяна батьком, грецьким царем, у дружини Ахіллу, проте втекла від свого нареченого. Допомагала їй у цьому богиня Артеміда, насипаючи під ноги Ахіллу білосніжний пісок, у якому він застрягав. Знесилений, Ахілл полишив спроби наздогнати свою наречену, а з піску утворився острів у 40 км завдовжки.

Сучасна назва перекладається з тюркської мови, як «обпалені дерева». Уперше вона з'явилася на навігаційних мапах 1800-го року. У 19-му столітті тут був споруджений перший маяк, авторство якого приписують тому самому Гюставові Ейфелю, а насправді він спроєктований одним із його учнів. Сьогодні цей маяк не працює, поруч із ним стоїть новий. Разом вони створюють цікаву композицію в оточенні руїн старих будівель.

Тривалий час острів був частиною заповідника Асканія-Нова, проте у 2009 році указом Президента України отримав статус національного парку. Метою його створення є збереження популяції рідкісних видів флори та фауни.

Що можна побачити на острові Джарилгач

Щоб урізноманітнити пляжний відпочинок відвідайте місцеві природні й рукотворні пам'ятки, спробуйте самостійно розгадати таємниці безлюдного острова. Зокрема:

  • Солоні озера. Понад 400 водойм, розміри й берегова лінія яких змінюються залежно від погоди та кількості дощів. Вони наповнені цілющою водою з високим вмістом брому і йоду. Їхні лікувальні грязі підвищують імунітет і допомагають позбутися різних захворювань нервової та дихальної систем.
  • Оселя ченця Марка. Марк Монах — саме так його ім'я записане в паспорті — єдиний постійний мешканець острова. Він звів тут церкву, стіни якої розписав образами святих досвідчений художник. На жаль, через звинувачення в незаконному будівництві та сприянні браконьєрам, а також через порушення церковних законів (Марк має статус священника монастиря Печерської лаври) у 2013 році церква була знесена за рішенням місцевої прокуратури. Священник повернувся на руїни й навіть підготував для себе труну, яку, як стверджує Марк, вказав йому зробити Господь.
  • Монумент. Неподалік від причалу бухти Глибока в 1989 році був зведений монумент оборонцям Скадовська часів Другої світової війни, що став тутешньою пам'яткою.

Маяки Джарилгача

Маяків на острові два. Перший — сучасний, у роботі, встановлений 1997 року, і досі має стратегічне значення для чорноморської акваторії. На пам'ятку він не тягне, але, якщо піднятися на самий верх споруди, можна насолодитися неймовірно красивою панорамою острова. Другий - так званий маяк Ейфеля, який на острові з 1902 року та має залізну споруду. Наразі він закритий для відвідувань.

Захід сонця на острові

Маяки розташовані в найвужчій частині острова. Це дає змогу легко пересуватися між пляжами північної й південної частини. Крім того, тут є джерело прісної води, через що місце приваблює туристів, які відпочивають «дикунами».

Тут можна побачити руїни будівель, які раніше були житлом для доглядачів маяка та технічними будівлями.

Де розташований острів: Джарилгач на мапі

Як дістатися острова

Потрапити на острів можна зі Скадовська. У сезон від скадовського причалу регулярно ходять катери та прогулянкові теплохіди. Вартість та розклад дізнайтесь на

Доїхати до Скадовська можна будь-яким зручним транспортом:

  • Особистим автомобілем. З Києва найкраща дорога до Скадовська — через Одесу — Миколаїв — Херсон. Відстань 780 км можна проїхати за 9 годин.
  • Автобусом. Рейсові автобуси до Скадовська їдуть із Херсона, Одеси, Миколаєва за розкладом. Уточнити його треба в касах або онлайн. Виходити в місті краще не на автостанції, а в центрі, від якого дорога до острова значно ближче.
  • Потягом. До Херсона потяги їдуть з усіх регіонів України, тому подорожувати залізницею найкомфортніше. Від вокзалу курсують регулярні автобуси (кожну годину). За 1,5 години маршрутка довезе туристів до Скадовська.

Переправа для туристів

З боку селища Лазурне острів від материка відокремлює лише невелика протока, яку часто заносить піском, що дає змогу перейти на острів пішки. Ось на мапі це місце:

Відпочинок на острові Джарилгач

На острів часто організовують одноденні екскурсійні тури, проте для того, щоби насолодитися місцевою красою й тишею, тобто повноцінно відпочити від метушні великих міст, варто затриматися на кілька днів.

На дошці

Варіанти проживання

  • У власному наметі. Ставити його краще неподалік від джерела прісної води, й обов'язково заплативши в касу національного парку 50 грн.
  • В «очеретяному містечку». Неподалік пристані розташовані саморобні еконамети з очеретяним дахом і килимками з водоростей. Для комфортної ночівлі в них знадобляться каримати та спальні мішки. Оренда такого «будиночка» на 2–3 осіб коштує орієнтовно 200 грн. Крім будиночків, є спільний літній душ, туалет і кав’ярня.
  • У бунгало. На пристані Глибокій, куди прибувають катери зі Скадовська, можна найняти житло на 2–3 спальних місця приблизно за 800 грн на добу. Бронювати місця краще заздалегідь.

На піску

Постійних будівель на узбережжі немає, оскільки це суперечить природоохоронній концепції нацпарку. У літніх кафе пропонують різноманітні страви з мідій, рапанів, риби, креветок, а також напої на вибір.

Інші визначні місця Херсона

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...