Logo
Your wishlist 0
ГоловнаОстрів Бирючий
WOW

Острів Бирючий

Без вірусів
Екологічно чисто

Зміст:

  • Історія острова Бирючий
  • Природа і клімат
  • Бирючий острів на мапі
  • Як відпочити та що робити
  • Маяк Бирючий
  • Ціни на житло та відпочинок

Острів Бирючий – унікальний шматочок суші, який є продовженням Федотової коси, розташованої між Азовським морем і лиманом Утлюцький. Він з'єднаний із материковою частиною вузьким перешийком завширшки менше 10 м. І поступово досягає розміру в 5 км. Адміністративно він належить до Херсонської області. У географічному розумінні Бирючий стає островом лише восени, коли на морі починається шторм, який ховає перешийок під водою.

Історія острова Бирючий

Є легенда, за якою коса Бирючий острів була насипана за наказом Петра I, щоб перекрити шлях турецькому флоту до материкової частини Російської імперії. У цій версії є чимало противників, які вважають, що коса була намита природним шляхом під час штормів. Деякі історики також визнають, що в давні часи тут мешкали скіфські племена, а сам острів називався Вовчим.

Острів Бирючий

У 1923 році на острові організували заповідно-мисливське господарство. До
1969-го тут розташовувалося рибальське селище Бухта. Його мешканці постачали рибу в прилеглі міста й села. Після зруйнування селища ураганним вітром, населення евакуювали на материк, а на його місці створили кордон. У 1993 році Бирючий став частиною Азово-Сиваського національного парку площею 33 тис. кв. км. Сьогодні на території острова є селище Садки, у якому проживає  персонал заповідника, а також розташовані бази відпочинку.

Природа острова

Своїми унікальними природними умовами острів привертав увагу державних керівників. Донедавна тут розташовувалися резиденції радянського діяча Микити Хрущова та президента України Леоніда Кучми.

Природа і клімат

Комфортна погода сприяє тихому сімейному відпочинку з маленькими дітьми. Літо на Бирючому сухе і спекотне, але спеку стримує приємний морський бриз. Опади у вигляді злив бувають рідко. Влітку вода в морі прогрівається до +18–23 °C, повітря прогрівається до +26– 29 °C.

Дикі птахи

Це ділянка суші 24 км завдовжки з чудовими природними ландшафтами. Поруч із пустельними піщаними пляжами розташовані луги, порослі билинною ковилою та степовим різнотрав'ям. Рослинний світ представлений дубовими гаями, тополиними посадками, акаціями, маслиновими й шовковичними деревами.

Тваринний світ

Більшу частину території займає заповідник «Бирючий острів», у якому мешкають орієнтовно 1000 благородних оленів і 2000 граціозних ланей, а також муфлони, лисиці, зайці, єнотоподібні собаки та інші степові тварини. Із птахів можна побачити диких качок, перепілок, дроф, стрепетів, величезні зграї куликів, чайок та інших водоплавних. Усього в заповіднику мешкає понад 250 видів тварин і птахів, налічується майже 280 різновидів трав. Туристичні маршрути прокладені найцікавішими місцями, але пройти ними можна лише в супроводі єгеря.

Бирючий острів на мапі

Багатьох туристів, які приїжджають відпочивати на Азовське море, хвилює питання, як потрапити на острів Бирючий. Ще 20 років тому це було неможливо, проте сьогодні локація відкрита для відвідувань. Територія острова має закриту заповідну зону, потрапити до якої можна тільки за спеціальними перепустками або з екскурсією, і відкриту — для відпочивальників, де розташовані бази відпочинку й котеджі.

Дістатися до Бирючого можна і сушею, і водою:

  1. Якщо є автомобіль, потрібно доїхати до Мелітополя й далі рухатися трасою Харків – Сімферополь. Проїхавши 25 км, потрібно звернути в напрямку Кирилівки, а звідти, за вказівниками, доїхати до селища Степок, поруч із яким розташоване котеджне селище й турбази.
  2. Якщо користуєтесь громадським транспортом, можете доїхати до Кирилівки із Запоріжжя рейсовим автобусом чи маршруткою. У високий сезон вони курсують щопівгодини. Автобуси відправляються з автовокзалу АС-1, вартість проїзду — приблизно 40–50 грн.
  3. Туристам, які користуються залізничним транспортом, що прямує до станції Олексіївка, можна вийти в Мелітополі й далі скористатися громадським транспортом. Можна також доїхати до кінцевої зупинки, а звідти маршруткою, приміським автобусом або таксі дістатися до Генічеська. З Генічеська на Бирючий острів можна потрапити морем, потрібно лише знайти катер, який подолає 18 миль і доставить вас до селища Степок. Якщо ваша мета — одноденне перебування в заповіднику, найпростіше замовити екскурсію, її вартість включає пересування морем.

Острів Бирючий: як відпочити та що робити

Час для відпочинку

Головною розвагою на острові є море. Крім купання в солоних водах теплого й чистого Азовського моря тут можна:

  • приймати сонячні ванни на піщаних пляжах;
  • взяти напрокат катамаран, каяк або байдарку та здійснити захопливу морську прогулянку;
  • прогулятися пішки в ранковий або вечірній час до місцевих озер, аби поспостерігати за водопоєм тварин;
  • зробити гарні фото на фоні моря й унікальної природи;
  • організувати пікнік на природі;
  • здійснити екскурсію на джипах углиб острова, щоби побачити скіфські кургани та кам'яних баб;
  • оглянути новий маяк, який ідеально вписується в морський пейзаж;
  • обзавестися основними сувенірами: баночкою духмяного меду з місцевої пасіки й рогами, які втратили олені.

Маяк Бирючий

Основною пам'яткою острова є маяк Бирючий. Його можна побачити на височині, при в'їзді на косу з боку Генічеська. Маяк зведений у 1869 році для обслуговування Генічеського порту, через який торгували сіллю й антрацитом. Висота дерев'яної споруди становила 24,7 м. Світлооптичний апарат забезпечував подачу світлового сигналу на відстань 8,3 морської милі. Поруч із маяком був зведений будиночок для доглядача та трьох його помічників, а також стайня, льох і комора.

Маяк на острові Бирючий

Під час Другої світової війни німці підірвали споруду. Тільки в 1957 році на місці старого маяка була зведена восьмигранна кам'яна вежа заввишки 30 м. На будівлі було встановлено обладнання, яке подає сигнал на відстань до 15 морських миль (приблизно 28 км).

Ціни на житло та відпочинок на острові Бирючий

У селищі поблизу Азово-Сиваського заповідника можливі кілька варіантів розміщення:

  1. У наметі, встановленому в кемпінгу на березі. Це найбюджетніший спосіб відпочинку. Місць для намету і стоянки автомобіля на Бирючому вистачає. Зазвичай, на території кемпінгу є душ і туалет. Вартість за добу проживання для дорослих становить у середньому від 50 грн, для дітей у віці від 3 до 14 років – 25 грн, діти до трьох років проживають безкоштовно. За користування електроенергією зі своєю переноскою потрібно буде додатково оплачувати 15 грн за добу. Стоянка автомобіля також платна й обійдеться в 10 грн за добу.
  2. У будиночках економваріанту, розташованих на турбазі. Тут є змога готувати їжу самому або харчуватися в їдальні у визначений час. Харчування в їдальні обходиться в середньому 200 грн за день на людину. На території баз відпочинку є невеликі бари та магазини, у яких можна випити філіжанку кави, з'їсти морозиво та купити все необхідне. Однак ціни на продукти тут вищі, ніж у Кирилівці. Залежно від умов і відстані до берегової лінії, ціни коливаються від 500 грн до 2600 грн за будиночок за добу.
  3. В апартаментах у котеджному селищі або готельному комплексі, розташованому на першій береговій лінії. Це найдорожчий і найкомфортніший вид житла, де гостям надається весь комплекс послуг, включно з харчуванням. Вартість проживання в котеджах залежить від умов і варіюється в діапазоні від 750 до 5000 грн за добу.

Контакти більшості готелів та приватних котеджів, розташованих на острові Бірючий, можна знайти на сайтах Кирилівка.Укр та Arabatka.UA. Якщо ви не бажаєте шукати самостійно, можна також скористатися контактами служби бронювання "Бирючий Острів": +38 (098) 191-00-00, +38 (050) 136-000-5.

Бирючий справедливо вважатися одним із найкрасивіших місць в Україні. Недоторкана дика природа, нагода спостерігати за стадами диких тварин, які не бояться людей, чисте й тепле море надовго закарбують приємні спогади та емоції. У більшості туристів — лише позитивні відгуки про відпочинок на острові.

Інші визначні місця Арабатської Стрілки

Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік
Зябловське (Касирське) озеро в Стрілковому
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Зябловське (Касирське) озеро в Стрілковому

Звичайно, Зябловське озеро ще не отримало таку популярність, як інші солоні озера на Арабатській стрілці. Проте, за своїми бальнеологічними якостями не поступається навіть водоймі Сиваш. Поки ...

Актуально цілий рік
Гаряче джерело поблизу клініки лікаря Козявкіна
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Гаряче джерело поблизу клініки лікаря Козявкіна

На Арабатській стрілці лише одне безкоштовне джерело. Поблизу недобудованої клініки лікаря Козявкіна є природний басейн із лікувальною водою. Тут планується відкриття реабілітаційного центру, в якому буде ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...