Зміївка – шведське село на Херсонщині | TripMustGoOn
Logo
Your wishlist 0
ГоловнаЗміївка – шведське село на Херсонщині
Невідоме місце

Зміївка – шведське село на Херсонщині

Без вірусів
Екологічно чисто

Як гадаєте, що спільного між Швецією та селом Зміївка на Херсонщині? Ось відповідь – мова, релігія та навіть люди. Адже тут проживають нащадки шведських та німецьких колоністів. У Зміївці люди знають старошведську, співають псалми німецькою, зберігають культуру предків. На одній території вживаються разом німці, шведи та українці.

Історія села

Першими поселенцями були шведські християни із балтійського острова Даго (Гіюмаа). 1709 року після розгрому шведської армії під Полтавою, острів перейшов під владу Російської Імперії. Християни мали платити непомірні податки російським дворянам. Оскільки раніше шведи не знали кріпосного права, така ситуація викликала велике невдоволення. Через деякий час вони написали листа до Катерини Великої про своє складне становище. У відповідь імператриця запропонувала освоїти Таврію. Окрім цього, вона пообіцяла для кожної сім’ї надати житло та земельну ділянку. Діставшись до місця у 1782 році, християни побачили перед собою лише піски та берег Дніпра.

Село Зміївка

Нове поселення побудували з чистої землі. Обжитися в перший час їм допомогли козаки, які проживали неподалік. У 1783 було переселено у село ще 30 шведських військовополонених для оброблення земель. Важливою подією стало також спорудження церкви 1787 року за наказом князя Потьомкіна.

Вид на Зміївку

В 1804р. в тому ж районі були засновані німецькі поселення Шлянґендорф (Зміївка), Мюльгаузендорф (Михайлівка) і Кльостердорф (Костирка). Найбільше з них називалось Шлангендорф, що дослівно перекладається, як зміїне село. Таким чином, 1860 року відбулося об’єднання сіл під назвою Зміївка. Так і почалося спільне шведсько-німецьке життя на півдні України. До початку 20 століття поселенці вели господарство, ходили до церкви та влаштовували гуляння.

Церковні дзвони

Такі значні історичні події, як Перша та Друга світові війни, післявоєнний радянський період, викликали великі зміни в подальшому житті шведсько-німецького поселення.

До 1980 в селі залишилось приблизно 900 людей, які зберегли культуру своїх предків. На даний час у селі Зміївка налічується близько 200 представників шведського етносу.

✌️ До речі, якщо є бажання відкрити Херсонщину взимку, це відео обов'язкове до перегляду:

Визначні місця Зміївки

Головні визначні місця Зміївки – храми: протестантський, греко-католицький, православний храм Київського патріархату.

  • Німецька лютеранська євангельська церква святих Петра і Павла. Була відреставрована 1992 року. Тут налічується приблизно 60 парафіян. Сюди часто приходять шведи, бо в їхній кірсі (церква) немає постійного пастиря. Служби проводяться російською, але псалми співають німецькою та шведською за старими євангельськими збірниками.

Німецька лютеранська євангельська церква

  • Свято-Михайлівська церква (шведська кірха). В радянський час тут був клуб, а потім склад добрив для урожаю. Відреставрована в 90-их роках 20 століття за допомогою коштів селян. В кірсі проводяться лютеранські та православні служби. Крім цього, тут в богослужінні брало участь шведське королівське подружжя.

Свято-Михайлівська церква

  • Українська греко-католицька церква. Досить довгий час існувала підпільно, а 1994 була зареєстрована офіційно. Під час церковних свят місця в храмі не вистачає. Саме тому, планується спорудження нової церкви.

Українська греко-католицька церкв

Варто згадати, що в селі є багато пам’ятних знаків, серед яких меморіал репресованим в 1937–1938 рр. шведам і німцям, пам’ятник річниці заселення колоністів.

Також на території споруджено незвичний Меморіал борцям за волю України. Він нагадує сонячний годинник, але замість цифр – пам’ятні дати для країни.

Чим зайнятись туристу

Цікаво, що Зміївка – це незвичайне село. Тут ви відчуєте європейські традиції та культуру, оглянете церкви та пам’ятники. Село можна обійти всього лише за кілька годин. Більш того, тут проводиться щорічний фестиваль «Бойківська ватра» і різдвяний вертеп, де виконують традиційні пісні.

Сонячний годинник

Є можливість відвідати літургію в німецькій кірсі, почути псалми німецькою та шведською мовами. Вам неодмінно сподобається слухати розповіді місцевих про долю предків, гуляти берегом, скуштувати шведський борщ з пельменями. Будьте певні, Зміївка нікого не залишить байдужим, тому що херсонські землі сповнені легендами, історичними подіями та особистостями світового масштабу.

Місцевий екскурсовод Куравчак Микола (тел.: 0953092106) познайомить вас з  історією села, творчістю місцевих фольк-гуртів та запропоную скуштувати національні страви української, німецької та шведської кухні.

Якщо ви збираєтесь на вікенд, обов'язково відвідайте поруч такі місця, як заповідник Асканія-Нова, історичне шато Трубецького та національний парк Олешківські піски. Обов'язково перегляньте відео про різноманітний відпочинок в українській пустелі:

Де знаходиться Зміївка

Село розташоване в Бериславському районі Херсонської області. Доїхати можете громадським транспортом з Херсона або власним автомобілем. З Берислава до села всього 13 км, з Херсона – 103 км. Дорога асфальтована перед приїздом короля Швеції у 2008, тому у гарному стані.

Проживання

На жаль, у Зміївці немає хостелів чи готелів. Найближчі та найвигідніші варіанти:

P.S. Сподобалась стаття, поширте серед друзів!

Інші визначні місця Херсона

Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік
Свято-Введенська церква  в Бериславі: опис, історія, фото
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Свято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото

Свято-Введенська церква – одна з небагатьох уцілілих пам’яток середньонаддніпрянської української архітектурної школи. Окрім того – єдиний дерев’яний храм в Херсонській області. Як козацька церква опинилась в ...

Актуально цілий рік
Руїни фортеці Кизикермен
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Руїни фортеці Кизикермен

Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області