Logo
Your wishlist 0
ГоловнаОлешківські піски

Олешківські піски

Без вірусів
Екологічно чисто

Зміст:

  • Фото Олешківських пісків
  • Українська пустеля: історія Олешківських пісків
  • Де розташовані Олешківські піски на мапі України
  • Олешківські піски: як дістатися, зручні маршрути
  • Коли краще поїхати
  • Що взяти з собою
  • Активний відпочинок

Не всім громадянам України відомо, що на території Херсонщини є найбільша пустеля в Європі, яка потрапила в об'єктиви NASA та отримала назву Олешківські піски від розташованого поблизу міста Олешки (колишній Цюрупинськ).

Тіні у пустелі

Насправді, Олешківські піски - це величезний піщаний масив, але виглядає як справжня пустеля. Цей масив складається із семи арен, що мають природні й кліматичні особливості. Загальна площа пустелі — 2085 км². Її протяжність у напрямку з півночі на південь становить 35–40 км, а із заходу на схід — до 150 км.


На території є численні дюни й бархани заввишки 5 метрів, що утворилися в результаті дії вітрів, а деякі з них досягають висоти майже 20 метрів.

Фото Олешківських пісків

Кожне фото віддзеркалює неперевершену красу місцевості.

Українська пустеля: історія Олешківських пісків

Історія виникнення Олешківської пустелі пов'язана з особливим ландшафтом місцевості. У стародавні часи на цій території було русло річки Дніпро. Унаслідок руху величезних масивів континентального льоду в льодовиковий період вода поступово відходила, на її місці залишалися мільйони тонн піску, змитого з берегів річки, завдяки чому утворилися піщані арени. Водні потоки несли також мул, тому ґрунт на місці стародавнього русла був родючим, що спричинило появу степової рослинності.

Час спливає

У XVIII–XIX сторіччях місцеве населення займалося вівчарством. В тому числі родина Фальц-Фейніи, яка заснувала Асканія-Нову, порт Хорли та багато іншого. Худоба поїдала всю рослинність, збільшуючи тим самим простір для піщаних масивів. Великою мірою їхньому поширенню сприяла і вітрова ерозія. Аби стримати їх розширення, у XX сторіччі створене Олешківське лісництво, після чого почалося активне насадження соснових лісів.

За радянських часів частина території Олешківської пустелі була військовим полігоном, на якому проводилися навчання з бомбардувань країнами-учасницями Варшавського договору. У 2010 році, згідно з указом президента В. А. Ющенка, у Херсонській області, з метою відновлення степових і водних ресурсів був створений національний природний парк «Олешківські піски». Нині частина території парку, як і раніше, залишається в розпорядженні Міністерства оборони України.

Де розташовані Олешківські піски на мапі України


Відстань від Херсона можна подолати за 40 хвилин.

Олешківські піски: як дістатися, зручні маршрути

«Українська Сахара» (так часто називають піски) розташована за 45 км від Херсона, поблизу районного центру Олешки.

Дістатися до Олешківської пустелі можна різними способами:

  • Потяг. З Києва та інших міст України потрібно доїхати до Херсона. Зі столиці є нічний поїзд 102К, який відправляється о 19:38 і прибуває до місця призначення о 5:33 ранку. Зверніть увагу, що розклад може мінятися залежно від пори року! Далі потрібно пересісти на приміський автобус, що прямує за маршрутом Херсон — Раденськ або Херсон — Великі Копані, та доїхати до Олешок або села Челбурда (колишня Пролетарка). Автобуси відправляються від Центрального ринку й автовокзалу щогодини. Від Челбурди або Олешок до заповідника потрібно йти пішки, користуючись компасом і Google-мапою місцевості.
  • Автомобіль. Діставатися до пустелі з Одеси й Миколаєва на автомобілі треба об'їзною трасою Херсон — Джанкой через Олешки. Не доїжджаючи до Раденська, після кафе «Золотий Фазан», повернути з траси ліворуч і проїхати ще приблизно 2 км до залізничного переїзду. Праворуч від нього починається сосновий ліс, є зручне місце для паркування автомобіля. Пройшовши через ліс приблизно чотири кілометри на північ, ви потрапите в Олешківську пустелю.

Найближчі населені пункти: села Раденськ, Великі Копані й місто Нова Каховка.

Коли краще поїхати

Влітку в українській пустелі дуже спекотно. Удень стовпчик термометра піднімається до позначки 44–45 °C, а пісок нагрівається до 70–75 °C. Тому один із найкращих періодів року для поїздки — з кінця квітня до початку червня, коли вже досить тепло й сухо, і немає виснажливої ​​спеки. У цей час можна здійснити прогулянку далеко вглиб пустелі і, якщо пощастить, побачити серед барханів, як квітне степ.

Дитячі забавки

Ранньої осінньої пори, у вересні й на початку жовтня, природний парк стає ідеальним місцем для медитацій, усамітнення й романтичних прогулянок. Пустеля в Олешках — одне з небагатьох місць в Україні, що має потужну енергетику. Повертаючись додому після відпочинку на природі, мандрівники відчувають величезний приплив сил і небувалої активності.

Що взяти з собою

Тому, хто вирушає в пустелю на кілька годин, обов'язково потрібно взяти з собою не менше одного літра питної води й вологі серветки, щоб протирати руки та обличчя. Якщо прогулянка розрахована на кілька днів, треба запастися водою з розрахунку не менше п'яти літрів на особу на добу.

Бути готовим до подорожі

В Олешківській пустелі особливий клімат, і для успішної екскурсії потрібні:

  • компас і мапа, щоб не заблукати серед піщаних дюн і барханів;
  • головний убір, сонцезахисні окуляри й одяг з довгим рукавом для захисту від палючого сонця;
  • сонцезахисний крем з високим рівнем SPF, щоб не обгоріло обличчя;
  • намет і тепла кофта або пайта для тих, хто планує похід з ночівлею, оскільки ночі в пустелі бувають прохолодними;
  • взуття краще вибрати закрите — трекінгові кросівки з високою шнурівкою, щоб гарячий пісок не потрапив усередину, інакше можна натерти мозолі;
  • фотоапарати, кінокамери або мобільні телефони та моноподи для селфі, щоб зробити неперевершені фото серед дикої природи;
  • павербанки, тому що телефони дуже швидко втрачають заряд через те, що постійно шукають мережу. В пустелі поганий зв'язок, котрий можна "спіймати" лише на вершині барханів.

У поході не зайвою буде аптечка з засобами для надання першої медичної допомоги й необхідними препаратами для осіб з хронічними захворюваннями. Замість продуктів, які швидко псуються, краще взяти сухий пайок.

Активний відпочинок

У національний природний парк приїжджають для того, щоб зайнятися медитацією, влаштувати фотосесію або відволіктися від сумних буднів і повсякденних проблем. Багато хто присвячує час активному відпочинку. Співробітники заповідника радять вирушати в Олешківські піски в супроводі досвідченого інструктора, який покаже найбільш безпечні й цікаві місця.

У національному парку доступні такі розваги:

  1. Екотуризм. Для любителів екологічного туризму організовані дві кільцеві пішохідні стежки. Одна з них називається Олешківською Пустелею. Її довжина — 2,2 км. Стежка починається на схід від Раденська. Прогулянка триває дві години. На маршруті упорядковані чотири місця для відпочинку під деревами. Ще є стежки "Дивосвіт" та "Березовий гай". Довжина маршрутів приблизно 2,5 км. Квиток для дорослих коштує 50 грн. Щоб екскурсія відбулася, група повинна налічувати від 12 осіб, за меншої кількості людей вартість екскурсії складає 600 грн.
  2. Катання на квадроциклах. Прокат здійснюється цілий рік, навіть взимку. Гостей вражає цікава локація, драйв та адреналін під час перегонів.

У національний парк приїжджає багато людей, які хочуть випробувати себе і пройти екстремальний курс виживання. Вони отримують позитивні емоції від походу пустелею пішки та нічного відпочинку в наметах. Нічне небо тут неймовірно гарне. Тому, хто хоче встановити намети на території заповідника, треба заздалегідь домовитися з адміністрацією за телефоном (05542) 457-22 або за мобільним (050) 013-49-44. Вартість розміщення одного намету становить 42 грн на добу.

Інші визначні місця Херсона

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...