Logo
Your wishlist 0
ГоловнаЗамок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Без вірусів
Екологічно чисто

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по руїнах садиби, гармонічно вписались в загальний пейзаж локації. Тут був справжнісінький райський куточок з дивовижними рибами та дикими тваринами. Втім, читайте статтю до кінця, щоб дізнатись історію замку та побачити сучасний стан садиби.

Історія родини Фальц-Фейн

Російсько-ліхтенштейнський рід, який вклав душу у розвиток південного регіону. Перші Фальц-Фейни прибули за наказом Катерини ІІ у 1763 році. Понад 100 років Фальц-Фейни розвивали культуру землеробства, конярства, вівчарства. У них не було кріпосних християн, а школи та лікарні утримувались під опікою.

Старовинні руїни

До ХХ століття Фальц-Фейни стали найбільшими підприємцями на півдні завдяки діяльності Софії Богданівни. Вона заснувала бренд «Золота рибка», який був відомий в Європі – м’ясні та рибні консерви продавались в Російській імперії та за кордоном. Цьому роду належали заповідник Асканія-Нова, деякі будинки в Одесі, кілька десятків добротних маєтків, незамерзаючий порт в Хорлах.


На згадку про родину залишився родинний склеп, парк в Хорлах та незвичайна садиба в Новоолександрівці.

Як з’явилась садиба

Палац збудований Олександром Едуардовичем Фальц-Фейном на початку ХХ століття. Стиль – неокласицизм з елементами ренесансу. Двоповерхова будівля має симетричну форму. У центрі розміщена висока вежа у вигляді арки. Вікна також виконані у вигляді арок з двома стулками. Перед садибою були встановлені фонтани, де в мармуровій чаші плавали золоті та червоні риби. Головна родзинка будинку – величезний акваріум з екзотичними рибами на другому поверсі. По всьому замку були висаджені декоративні дерева та рослини.

Фото старого замку

На півдні та заході від палацу прокладено дендропарк та зоопарк за подобою Асканії Нова. Тут тримали екзотичних та диких тварин. У трьох ставках плавали рідкісні види риб. Для організації такого райського куточка потрібно було спорудити дамбу зі складною системою каналів, озер та фонтанів. Вся ця велич гармонійно поєднувалась з місцевими краєвидами та ландшафтами.

Сучасний стан замку Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Під час Громадянської війни садибу розорили. Тварин відстрілювали задля розваг, а екзотичні риби зникли внаслідок знищення дамби у радянський час. Дендропарк затоплений Каховським водосховищем. Залишки дерев розрослись навколо руїн садиби.

Руїни замку

Загалом, замкові стіни непогано збереглись, в порівнянні з іншими об’єктами Фальц-Фейнів. Можна зрозуміти вигляд будівлі, де-не-де залишилась мармурова підлога, декор всередині будинку. Шкода, що такі архітектурні пам’ятки обділені увагою влади. Замок поступово руйнується, парк потребує догляду. І це вже не кажучи про прибирання території – в підвальних приміщеннях палацу накопичилось сміття.

Старі руїни замку

Та попри такий занепад, це місце приваблює туристів своєю атмосферою. Руїни тонуть у зелені та сонячному світлі. Тут відкривається розкішний краєвид на річку, а тінь дерев надає прохолоду у спекотний день. Можна прогулятись серед вікових стін, уявити цей райський куточок у своїх фантазіях.

Як дістатися

Садиба знаходиться біля села Новоолександрівка, Нововоронцовський район, Херсонська область. Власним ходом треба їхати з Херсона трасою М14 / Р47 до Берислава. Там повернути на Т0403 до Новоолександрівки. Громадським транспортом можна доїхати з Херсона автобусом з автостанції на Будьонного, 1. Підходять рейси до Нововоронцовки та Високопілля.

Фото замку Фальц-Фейнів

Інші визначні місця Херсона

Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік
Катеринівська миля: опис, фото, історія
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Катеринівська миля: опис, фото, історія

Катеринівська верста в селі Осокорівка – один із восьми збережених пам’ятників архітектури. Решта – «розкидані» по Дніпровщині та Криму. Вони слугували орієнтиром під час знаменитого Таврійського ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...