Logo
Your wishlist 0
ГоловнаМаєток Агаркова: опис, фото, історія
Невідоме місце

Маєток Агаркова: опис, фото, історія

Без вірусів
Екологічно чисто

Маєток Агаркова – палацово-парковий ансамбль, який несправедливо обділений увагою туристів. Звичайно, складно розгледіти в цих руїнах архітектурну цінність. Збережені руїни більш подібні на виробничі будівлі колгоспу. Так що тут було насправді й чому варто відвідати це місце? Читайте далі – ми розповімо, в чому його особливість.

Історія маєтку Агаркова

Маєток не завжди належав роду Агаркових. Після російсько-турецької війни 1768–1774 років власником економії став австрійський консул І. Г. Розарович. Саме тому, село назвали Розарівкою або Консулівкою. Потім помістя належало Єсауловим. За які заслуги та яким чином воно потрапило у власність цієї сім’ї – невідомо. Агаркови ж виграли економію в карти.

Панорамний вид на маєток

У книзі «Коротка повість про себе» Бориса Лавреньова описана цікава історія передачі маєтку від Єсаулових до Агаркових. Єдиною спадкоємницею багатого помістя стала шістнадцятирічна Дарія Єсаулова. Цілком природно, що навколо забезпеченої нареченої крутилося багато кавалерів. Але дівоче серце зміг завоювати тільки артилерійський поручик Ксаверій Цеханович. Батьки погодились із вибором Дарії та благословили на вінчання з Цехановичем у 1856 році. У шлюбі народилась дівчинка Марія.

Зрозуміло, що ніякої любові з боку поручика не було: Цеханович переконав закохану дружину перевести все майно на нього. Почалось розгульне життя на широку ногу. Через декілька років Цеханович програв у карти садибу Агаркову і зник в невідомому напрямку. У Дарії не залишилось нічого. Дівчина влаштувалась економкою у будинок ватажка дворянства Журавського. Кажуть, Цеханович остаточно спився і помер десь в Астрахані.

Руїни маєтку

Садиба потрапила у хороші руки. М. Ф. Агарков був почесним громадянином і благодійником. Під опікою відомого діяча були школа, лікарня, сирітські будинки. Агарков побудував церкву у другому маєтку в Миловому, приписав 145 десятин землі. Після його смерті маєток перейшов до Ф. С. Агаркова. Він перший організував археологічні розкопки Козацької Січі, передав кілька артефактів херсонському музею.

Старий маєток

Після приходу Радянської влади в маєтку організували колгосп Республіканець. Економію знищили після Другої світової війни. Зараз збереглись будівля управління, корпуси майстерень і складів. Маєток офіційно не є пам’ятником архітектури.

Чим цікавий маєток для туристів

Раніше тут була двоповерхова споруда з прибудовою у вигляді вежі. Пірамідальний купол переходив у шпиль. Зі сходу була прибудована тераса з видом на Дніпро. Перед нею розташовувалися фонтани та алея, яка спускалась до залишків Козацької Січі. На північ від алеї влаштовано грот у вигляді природної печери. Зберігся він до наших днів. Навкруги палацу був висаджений сад.

Фото маєтку

Сьогодні збережено лише будівлі майстерень і складів. Від палацу не залишилось нічого. Зате водопровід, побудований Агарковим, використовується місцевими мешканцями дотепер.

За кілька метрів від маєтку можна побачити залишки Кам’янської Січі та могилу отамана Костя Гордієнка. Можливо, завдяки Агарковим ці пам’ятники збережені до наших днів.

Як дістатися та де знаходиться

Маєток розташований в селі Республіканець. Дістатися можете власним ходом по Бериславському шосе Е97 / Р47 / М17. Дорога бажає бути кращою, низький кліренс не проїде.

Громадський транспорт курсує регулярно. Сідайте на автовокзалі в Херсоні на вул. Будьонного, 1 на автобус до села Республіканець. З пересадками доїдете з Привокзальної площі до Берислава і звідти до Республіканця.

Інші визначні місця Херсона

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...