Маєток Агаркова – палацово-парковий ансамбль, який несправедливо обділений увагою туристів. Звичайно, складно розгледіти в цих руїнах архітектурну цінність. Збережені руїни більш подібні на виробничі будівлі колгоспу. Так що тут було насправді й чому варто відвідати це місце? Читайте далі – ми розповімо, в чому його особливість.
Історія маєтку Агаркова
Маєток не завжди належав роду Агаркових. Після російсько-турецької війни 1768–1774 років власником економії став австрійський консул І. Г. Розарович. Саме тому, село назвали Розарівкою або Консулівкою. Потім помістя належало Єсауловим. За які заслуги та яким чином воно потрапило у власність цієї сім’ї – невідомо. Агаркови ж виграли економію в карти.
У книзі «Коротка повість про себе» Бориса Лавреньова описана цікава історія передачі маєтку від Єсаулових до Агаркових. Єдиною спадкоємницею багатого помістя стала шістнадцятирічна Дарія Єсаулова. Цілком природно, що навколо забезпеченої нареченої крутилося багато кавалерів. Але дівоче серце зміг завоювати тільки артилерійський поручик Ксаверій Цеханович. Батьки погодились із вибором Дарії та благословили на вінчання з Цехановичем у 1856 році. У шлюбі народилась дівчинка Марія.
Зрозуміло, що ніякої любові з боку поручика не було: Цеханович переконав закохану дружину перевести все майно на нього. Почалось розгульне життя на широку ногу. Через декілька років Цеханович програв у карти садибу Агаркову і зник в невідомому напрямку. У Дарії не залишилось нічого. Дівчина влаштувалась економкою у будинок ватажка дворянства Журавського. Кажуть, Цеханович остаточно спився і помер десь в Астрахані.
Садиба потрапила у хороші руки. М. Ф. Агарков був почесним громадянином і благодійником. Під опікою відомого діяча були школа, лікарня, сирітські будинки. Агарков побудував церкву у другому маєтку в Миловому, приписав 145 десятин землі. Після його смерті маєток перейшов до Ф. С. Агаркова. Він перший організував археологічні розкопки Козацької Січі, передав кілька артефактів херсонському музею.
Після приходу Радянської влади в маєтку організували колгосп Республіканець. Економію знищили після Другої світової війни. Зараз збереглись будівля управління, корпуси майстерень і складів. Маєток офіційно не є пам’ятником архітектури.
Чим цікавий маєток для туристів
Раніше тут була двоповерхова споруда з прибудовою у вигляді вежі. Пірамідальний купол переходив у шпиль. Зі сходу була прибудована тераса з видом на Дніпро. Перед нею розташовувалися фонтани та алея, яка спускалась до залишків Козацької Січі. На північ від алеї влаштовано грот у вигляді природної печери. Зберігся він до наших днів. Навкруги палацу був висаджений сад.
Сьогодні збережено лише будівлі майстерень і складів. Від палацу не залишилось нічого. Зате водопровід, побудований Агарковим, використовується місцевими мешканцями дотепер.
За кілька метрів від маєтку можна побачити залишки Кам’янської Січі та могилу отамана Костя Гордієнка. Можливо, завдяки Агарковим ці пам’ятники збережені до наших днів.
Як дістатися та де знаходиться
Маєток розташований в селі Республіканець. Дістатися можете власним ходом по Бериславському шосе Е97 / Р47 / М17. Дорога бажає бути кращою, низький кліренс не проїде.
Громадський транспорт курсує регулярно. Сідайте на автовокзалі в Херсоні на вул. Будьонного, 1 на автобус до села Республіканець. З пересадками доїдете з Привокзальної площі до Берислава і звідти до Республіканця.
Коментарі: Маєток Агаркова: опис, фото, історія
Схоже, ніхто ще не коментував цю статтю ...
Будь першим!
Залиши коментар