Кам’янська Січ – опис, фото, карта | TripMustGoOn
Logo
Your wishlist 0
ГоловнаКам’янська Січ
Невідоме місце

Кам’янська Січ

Без вірусів
Екологічно чисто

Кам’янська Січ є пам’яткою архітектури українського козацтва. Від 2009 року належить до Хортицького заповідника. Тільки уявіть – тут збереглися залишки 150 курганів, куренів, руїни споруд.

Саме тут розташована головна святиня – поховання кошового отамана Костянтина Гордієнка. Якщо ви цікавитесь історією українських січей, то це місце допоможе вам дізнатися нове та важливе про життя і побут козаків.

Історія Кам’янської Січі

Історія Кам’янської Січі почалася 1709 року. Після розгрому під Полтавою козаки шукали нові місця для того, щоб вільно там проживати. Таким чином, одні оселилися в Бендерах (сучасне Придністров’я), а інші зупинилися тут за керівництва вище згаданого кошового отамана Костянтина Гордієнка. Ця територія стала буферною зоною між Російською імперією та Кримським Ханством.

Вид на Кам’янську Січ з Дніпра
Вид на Кам’янську Січ з Дніпра

Кам’янська Січ зайняла невелику територію, укриту ровами та валами. У самому центрі – площа для проведення січової ради. Навколо неї будувалися напівземлянки, склади, підсобні приміщення. Цікавий факт – козаки займалися ремеслом, гончарством та рибальством. Кошовий отаман збирав мито з перевезень Дніпром та Бугом.

У 1990-их роках археологами знайдено дві могили чоловіків на відстані два кілометри від пам’ятки. На очах були важкі камені, а груди пробиті кілком. Зроблено висновки – так могли поховати чаклунів або козаків-характерників (віщунів).

Уже 1711 р. війська Петра І розгромили Січ, а уціліла частина козацтва переселилась в Олешки під опіку кримського хана.

Проте, у 1728 козаки  вирішили повернутися на Кам’янську Січ, яка проіснувала до 1734. Костянтин Гордієнко (отаман) помер у 1733 р., був похований на території козацького центру.

Кам’янська Січ на Херсонщині
Кам’янська Січ на Херсонщині

Ще на початку 20 століття почалися перші археологічні розкопки. Уявіть собі – зараз це чи не єдина Січ, яка може розповісти про спосіб життя козаків. Але, на жаль, часу залишилось не багато, адже територія руйнується через вплив води Каховського водосховища.

Конституція Пилипа Орлика

Напевно, вам відомо, що Кам’янська Січ пов’язана з першою конституцією в Європі. Після смерті гетьмана Війська Запорізького Івана Мазепи, Пилип Орлик отримав гетьманський титул за стародавніми козацькими звичаями. Він зібрав традиції та норми козацького права й оформив їх у конституцію. Перші її сторінки написані саме в Кам’янській Січі.

1710 року відносини, права та обов’язки між гетьманом та козаками оформлені офіційно. Конституція Орлика оголошувала незалежність Війська Запорізького, а влада гетьмана була обмежена головною радою, яка збиралася з обраних козаків. Великий сейм мав збиратися тричі на рік із представників церкви та міст. Перша конституція України гарантувала права та свободи жителів держави, було заплановано провести земельну реформу.

Отже, сам факт створення конституції свідчить про високий рівень просвіти та державності козацтва. Крім цього, документ започаткував демократію в Європі, бо подібних законодавчих актів до 1710 р. не існувало.

Чим зайнятися

Чи знали ви, що тут у прямому сенсі є можливість доторкнутися до історії українських січей, відчути справжню козацьку свободу та нескоримий дух нашого народу. Вам обов’язково сподобаються прогулянки без обмежень серед руїн, а якщо пощастить – потрапите на фестиваль чи цікавий тематичний захід.

Стародавні хрести
Стародавні хрести

Офіційно туристичний сезон починається фестивалем «Кварта». Гості можуть заглянути глибше в історію українського козацтва, посмакувати стравами української кухні, придбати національні сувеніри та прикраси. Серед розваг: мотоцикли, рок-музика, вітрильна регата та конкурси для дітей.

Вам також сподобається етно-фестиваль «Бомбандери», що проводиться кожного року на Кам’янській Січі. Історики-реконструктори відтворюють козацький побут, воєнні традиції. Окрім цього, тут можна оглянути макети зброї, помахати  справжньою козацькою шаблею та постріляти з гармати.

Де знаходиться пам’ятка

Історична пам’ятка знаходиться в селі Республіканець Херсонської області. Кам’янська Січ розташована в гирлі річки Кам’янка на правому березі Дніпра. Вдалий час для поїздки – пізня весна та початок літа. Взимку вас чекають безкраї білі простори та блакитна гладь Дніпра.

Як дістатися

Доїхати до Кам’янської Січі можна двома способами:

  • Автобусом. Відправляється з автостанції м. Херсон на вул. Буденного, 1 до с. Республіканець. Можна доїхати з пересадками. На Привокзальній площі сісти на автобус до Берислава, а звідти – до с. Республіканець. Водії завжди підкажуть, де потрібно вийти.
  • Автомобілем. Треба рухатись по Бериславському шосе Е97/Р47/М17. На кільці повернути на дорогу Т0403, їхати 32 км до Новокаїрів. Перед селищем повернути, їхати приблизно 700 м. Потім потрібно звернути направо і їхати 5 км до с. Республіканець. Місцеві підкажуть, як потрапити на козацький мис.

Дорога до села в поганому стані, особливо ґрунтова в полі. Тому радимо їхати на авто з високим кліренсом.

Житло

На жаль, готелів та хостелів тут немає. Можете домовитися із місцевими про нічліг або взяти намет. Найближчі готельні апартаменти знаходяться в Бериславі та Новій Каховці.

Фото

 

Інші визначні місця Нової Каховки

Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік
Свято-Введенська церква  в Бериславі: опис, історія, фото
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Свято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото

Свято-Введенська церква – одна з небагатьох уцілілих пам’яток середньонаддніпрянської української архітектурної школи. Окрім того – єдиний дерев’яний храм в Херсонській області. Як козацька церква опинилась в ...

Актуально цілий рік
Руїни фортеці Кизикермен
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Руїни фортеці Кизикермен

Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області