Logo
Your wishlist 0
ГоловнаСвято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото
Невідоме місце

Свято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото

Без вірусів
Екологічно чисто

Свято-Введенська церква – одна з небагатьох уцілілих пам’яток середньонаддніпрянської української архітектурної школи. Окрім того – єдиний дерев’яний храм в Херсонській області. Як козацька церква опинилась в околицях турецької фортеці? Що тут є цікавого для туристів та як дістатися до православної святині? Читайте далі – розповімо все, що слід знати перед поїздкою.

Історія церкви

Свято-Введенську церкву побудувано у 1725 році. Вона виконувала роль військового храму для козаків Переволочної фортеці в Полтавській губернії й називалась Воскресенською церквою. У 1784 році її розібрано та відправлено на плотах вниз по Дніпру за 350 км до Берислава. Кому й навіщо це знадобилось – незрозуміло. Правду кажучи, дешевше та простіше було б побудувати церкву із Херсонського ракушняка.

За легендою, дерев’яний храм змило весняним паводком і принесло у Берислав. Правдоподібна версія: колишній Кизикермен був заселений козаками із Чернігова та Полтави. На той час вважалось цілком нормально перевозити храми із одного місця на інше, щоб не витрачати гроші на будівництво нових. Ймовірно, козаки хотіли зберегти святиню та «забрали» її з собою.

Стародавня церква в Бериславі

Після доставляння святині по річці, її зібрали у первісному вигляді в історичному центрі Берислава та освятили на честь Воскресіння Христового (Пасха). У розпал Кримської війни будівлю знову «переселили» на околицю міста, на місце Введенського цвинтаря. З 1853 року будівля більше ніде не подорожувала, а замість неї в центрі збудували кам’яну. У часи СРСР її зрівняли із землею. Свято-Введенську церкву переосвячено на честь Введення у Храм Пресвятої Богородиці.

У радянські часи будівлю лише чудом не розібрали. У 1939 році церкву закрили, начиння роздали вірянам для збереження «до кращих часів». У будівлі розміщувався склад, який повільно перетворився на смітник.

Стара козацька церква

1941 року у храмі заново прозвучали молитви. Відтоді церковні двері не замикалися для парафіян. У воєнний час святилище пошкоджено. Сьогодні споруда потребує реставрації – покосився головний купол. Попри це, служби та церковні обряди проводяться регулярно.

Архітектурний стиль

Церква побудована із дубових колод без жодного цвяха. Споруда вертикально обшита дошками, покрівля залізна. Святиня належить до середньонаддніпрянської архітектурної школи. До наших днів збережено не так багато зразків дерев’яного запорізького зодчества. До речі, церква старша від самого Берислава на цілих півстоліття! А це, між іншим, дуже рідко зустрічається у міському пристрої.

Внутрішя атмосфера

Конструкція відноситься до хрестово-купольного типу. Композиція – поздовжньо-осьова. Святиня має восьмигранну форму з п’ятигранною апсидою. До північної, південної та західної частин прибудовані притвори.

У святилища незвичайний купол сферичного виду, увінчаний невеликою цибулевою маківкою. Нагадує татарські мотиви. Над головним входом встановлено вікно у формі хреста.

Цікаві факти

  • Унікальність споруди в тому, що це єдина дерев’яна церква на Херсонщині.
  • Кажуть, що на плоті, на якому переправляли церкву, було написано: «Бери і слав». Саме від цього назва міста Берислав.
  • Тут зберігаються древні реліквії – Євангеліє 1695 року, унікальні ікони 18 століття, напрестольний хрест. На ньому зображено розп’яття Ісуса Христа та лик святителя Миколая. Запорожці передали церкві іконостас різьбленої роботи зі старовинними написами, але, на жаль, він не зберігся.
  • Під час радянської влади церкву кілька разів намагались розібрати. Деревина – цінний матеріал на Херсонщині.
  • Після закриття святилища у 1939 році, служби відновились через два роки, у період німецької окупації. Німці знайшли отця Даниїла та змусили проводити богослужіння. На виправних роботах на Біломорсько-Балтійському каналі він пошкодив хребет, тому його відпустили. Виконувати іншу роботу отець Даниїл не міг, прослужив у церкві до 60-х років.
  • Свято-Введенська церква належить до пам’яток архітектури 18 століття та охороняється державою.

Як дістатися і де знаходиться

Свято-Введенська церква розташована в Бериславі, за 77 км від Херсона. На автомобілі їдьте трасою М14. На з’їзді в районі Молодіжне виїжджайте на Р47 до Берислава. Там прямуйте вулицею Матросова і Введенською до самого кінця.

З Центрального автовокзалу Херсона курсують рейсові автобуси до Берислава.

Інші визначні місця Херсона

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...