Logo
Your wishlist 0
ГоловнаТендрівська коса
WOW

Тендрівська коса

Без вірусів
Екологічно чисто

Зміст:

 • Де розташована Тендрівська коса
 • Як дістатися й де жити
 • Основні пам’ятки
 • Маяк на косі
 • Екскурсії на Тендру
 • Чим зайнятися на Тендрівській косі

Неподалік від курорту Залізний Порт є дивовижне дике місце — Тендрівська коса. Це природна пам'ятка неймовірної краси. Тут можна купатися, милуватися рідкісними рослинами та досліджувати старовинні споруди (ті, що залишилося до наших днів).

Яхти на Тендрі
Тендрівська коса є частиною Чорноморського біосферного заповідника, тому її природа здебільшого залишилася недоторканою. Типчаково-полинові ландшафти причорноморських степів і солончаків охороняються державою, так само, як гніздові та перелітні птахи, що відвідують косу.

На Тендрі мешкає популяція диких коней — рідкість не тільки для України, а й для Європи. Унікальність у тому, що ви можете спостерігати за ними годинами. Лише уявіть собі це граціозне видовище!

Шукаєте місце для спокійного відпочинку далеко від цивілізації — вирушайте до Тендрівської коси. Як дістатися і чим тут зайнятися — читайте далі.

Де розташована Тендрівська коса

Тендрівська коса відокремлена від суші кількома кілометрами водної гладі. Вона простягнулася на 70 км акваторією Херсонської й Миколаївської областей. Тому й називається косою.

Із боку Залізного Порту — це лише вузька частина суші, майже без рослинності, а трохи далі, навпроти острова Бабин, вже є безліч диких тварин, сотні птахів, озера та інші місця, які приваблюють «туристів-дикунів».

Тендра (так скорочено називають косу) має загальну площу приблизно 32 км², а ширина на різних ділянках — від кількох сотень метрів до 1,8 км. На півдні омивається Чорним морем, а на півночі — Тендрівською затокою.

Як дістатися й де жити

Коса не з’єднана із суходолом. Дістатися до неї можна тільки морем.

Піщані береги Тендри

Розумний і безпечний спосіб відвідати цю дику місцевість — найняти катер у Залізному Порту. За трансфер попросять від 200 до 500 грн. Ціна залежить від віддаленості точки, куди хочете потрапити. Обов'язково домовтеся про зворотний маршрут та позначте місце зустрічі.

Тут узагалі немає інфраструктури (магазинів, кафе, аптек), і майже не доступний мобільний зв'язок. Житло тут може бути виключно «диким» — у наметах просто неба. Ні готелю, ні бази відпочинку чи навіть постійного кемпінгу тут немає.

Основні пам’ятки

Море тут дуже чисте, адже на острові немає підприємств і людських поселень. Майже весь пляж покритий білим морським піском, місцями є галька середніх розмірів, трапляються й різноманітні гарні мушлі.

Захід сонця на Тендрі

Уся територія коси — суцільна пам'ятка природи. Але виділимо ті місця, які зацікавлюють туристів найбільше:

 • Тендрівський маяк (докладніше про нього читайте нижче);
 • вважається, що на цьому острові селилися скіфи і стародавні греки. Тутешній пісок зберігає безліч артефактів;
 • дикі коні в природному середовищі — одна з головних причин, через яку сюди приїжджають більшість туристів. Це неймовірно красиве й захопливе видовище;
 • святилище Ахілла на західному узбережжі. Під час будівництва маяка на цьому місці виявили чимало монет різних поселень, кераміку й мармурові плити з текстами-присвятами. Усе це слугувало пожертвами як подяка за вдале плавання;
 • на протилежній від маяка частині острова можна побачити кілька старовинних зруйнованих будівель, які залишилися від військових і геодезистів.

У морі поблизу берега багато холодних течій, тому вода зазвичай прохолодна. А ось із боку затоки води прогріваються швидко, купатися там дуже комфортно. Влітку буває багато медуз, але вони безпечні і плавати не заважають.

Маяк на косі

Як дістатися до Тендрівської коси ми розповіли вище, а ось куди саме йти? Найчастіше туристи вирушають до Тендрівського маяка — головної пам'ятки. Він розташований у західній частині коси і це найстаріший маяк на півдні України.

30-метрова кам'яна вежа чорно-білого кольору була побудована 1827 року під керівництвом контрадмірала М. Д. Критського. Необхідність побудови маяка зумовлена численними випадками посадки на мілину суден, які прямували з Босфору до Одеси. У цьому регіоні потонуло чимало кораблів, доки на березі не з'явився «рятівний вогонь».

На його вершину ведуть 104 сходинки гвинтової конструкції. Непростий підйом винагороджується чудовим краєвидом з оглядового майданчика.

Екскурсії на Тендру

Відвідування заповідника "Тендрівська коса" - це популярна екскурсія серед туристів, що відпочивають на сусідньому курорті - Залізному Порту. організований тур позбавить вас необхідності дбати про транспорт туди й назад. Ви прибудете в потрібний час, у потрібне місце, і на самому острові будете просто насолоджуватися красою незайманої природи.

Гід розповість про найцікавіші історичні факти й підкаже напрямки для прогулянок. Обравши організовану екскурсію, вам не потрібно буде самостійно вивчати мапу Тендрівської коси в пошуках цікавих і безпечних маршрутів.

Чим зайнятися на Тендрівській косі

Якщо спостерігати за дикими кіньми й купатися в морі вам набридне, знайдіть інші розваги. Можна побачити дельфінів — вони часто влаштовують приголомшливі водні шоу в Тендрівській затоці, граціозно вистрибуючи з води неподалік берега. На невеликих озерах, а також у затоці, можна милуватися лебедями.

Прогулюючись берегом та приймаючи сонячні ванни, обов'язково зберіть красиву колекцію мушель рапанів.

Мушлі на узбережжі

Поняття Тендрівська коса та риболовля для багатьох туристів взаємопов'язані. Західний край коси — найширша й доволі обжита місцевість. Тут розташований рибальський стан — місце, де рибалки зупиняються під час сезону вилову, лагодять човни й відпочивають. У затоці нереститься кефаль, ставрида, бичок, севрюга, осетер, білуга.

На Тендрівській косі роблять унікальні фото. Лише уявіть ефектне селфі на фоні табуна коней. Та й у період цвітіння рідкісних рослин можна спіймати яскраві кадри.

Інші визначні місця Залізного Порта

Дім-музей Остапа Вишні
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Дім-музей Остапа Вишні

Історія Остап Вишня – відомий український письменник та гуморист, який висміював слабкості та людські вади в простій та безпосередній формі. Він був своїм, із народу, тому ...

Актуально цілий рік
Масонський храм в селі Круглоозерка
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Масонський храм в селі Круглоозерка

Історія Основним центром масонської активності в часи Олександра І був південь. «Вільні каменярі» зустрічалися в Одесі, Вінниці, Харкові і, звісно, Херсоні. Отже, не варто дивуватися масонському ...

Актуально цілий рік
Склеп Фальц-Фейнів
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Склеп Фальц-Фейнів

Склеп Фальц-Фейнів розташований в селі Новочорномор’я Херсонської області. Понад 120 років він зберігає історію, яка передається місцевими жителями від покоління в покоління. Так що ж цікавого ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...