Історія
Основним центром масонської активності в часи Олександра І був південь. «Вільні каменярі» зустрічалися в Одесі, Вінниці, Харкові і, звісно, Херсоні. Отже, не варто дивуватися масонському храму в селі України. Але як він сюди потрапив?
Історія сповнена загадками. 1803 року в Одесу прибув герцог де Рішельє дю Плессі – найкращий друг Олександра І. Вони хотіли побудувати таке місто, де всі будуть щасливі та рівні. Одеса спочатку була «проектом» Катерини Великої: тут втілювались демократичні ідеї, не реалізовані в іншій частині Російської Імперії. Таким чином, Олександр І намагався продовжити справу своєї бабусі.
Під крило герцога дю Плессі почали приїжджати утікачі із революційної Франції, емігранти. Серед них були підприємці Вільгельм Рув’є і Карл Потьє.
Рув’є отримав від імператора величезну територію для вівчарства і виноградарства. Відомо, що він був представником найбільшої масонської ложі «Три зірки». На гербі маєтку Рув’є зображено 3 зірки – знак ордена. Помешкання в Кларовці (Круглоозерка) перейшло у володіння Потьє після його одруження на дочці Рув’є. Саме він побудував масонський храм. Потьє також витворив озеро із підземного ключа. Розрахунки виявились настільки точні, що озеро все ще має форму круга.
За розповідями старожилів Круглоозерки, храм називали поміщицькою церквою. Цікавий факт – жінки туди не ходили, а на служби приїжджали з Одеси. Скоріш за все, тут проходили засідання масонської ложі. Знатні масони збиралися з усієї Таврії. Скільки б не намагались зруйнувати споруду, досі це нікому не вдавалось.
Архітектурний стиль
Війни та революції, які прогриміли по всій Таврії, лише дивом не знищили будівлю. Масонський храм зберігся практично в первозданному вигляді, зірваний лише дах. Святиня являє собою восьмигранну ротонду із купольним дахом. На кожній грані є аркове вікно – 4 звичайних і 4 фальшивих. Фальшиві використовуються в масонській архітектурі для контрасту світла й темряви. Вхід теж виконаний у формі арки. Він знаходиться на південній стороні й направлений до моря.
Чим цікавий храм
Головна архітектурна особливість – кругла ротонда, що означає вихід у четвертий вимір. Під куполом споруди масони шукали Божественне натхнення, шлях до центру світобудови. Аркові вікна символізують об’єднання минулого й майбутнього, дорогу людського характеру. Кажуть – пройшовши її, ви осягнете суть століть.
На правому від входу фальшивому вікні викладений масонський знак – цифра 8. Вона символізує змію, яка кусає себе за хвіст. Число наділене особливою містичною силою.
Тож, якщо цікавитесь масонською історією та змовами, вам неодмінно сподобається пам’ятка. Тут панує таємнича атмосфера. Уявіть собі – час ніби зупиняється, а ви знаходитесь на порозі якогось внутрішнього відкриття! Це дивні, захопливі та неймовірні відчуття!
Як дістатися
До Круглоозерки можна доїхати з Херсона громадським транспортом. З приміської автостанції (вулиця Артема, 1) регулярно курсують автобуси Херсон–Приморське.
Власним ходом виїжджайте з Херсона на трасу Р57 через Нову Збур’ївку до Круглоозерки. Із Залізного Порту треба їхати вулицею Степова.
Коментарі: Масонський храм в селі Круглоозерка
Схоже, ніхто ще не коментував цю статтю ...
Будь першим!
Залиши коментар