Історія монастиря
Корсунський монастир заснований у 80-х роках 18 століття. Тут селилися старообрядці за сприянням Катерини Великої. Згодом він став центром древнього православ’я. Не обійшлось без участі Потьомкіна, який виділив на будівництво споруди працівників, які оселились неподалік.
Лишень у 1848 році храм перейшов під юрисдикцію православної церкви. За цей час церковне майно зміцнилось: з’явилося п’ять храмів, трапезна, братський гуртожиток з келіями. Монахи тримали худобу, домашню птицю за стінами монастиря. На території святині закладено фруктовий сад і городи. Брати помагали мешканцям Корсунки: під їхньою опікою була школа. Сироти отримували фінансове забезпечення, якщо навчались в духовних навчальних закладах.
До революції 1917 року Корсунський монастир був найбільш шанованим в Херсонській єпархії.
Після приходу до влади більшовиків, Корсунська святиня зазнала занепаду. Її розграбували, худобу та провіант забрали червоні продовольчі загони. Зі встановленням радянської влади, власність храму перейшла до колгоспу. Частину будівель розібрали на будматеріали. Після Другої світової війни тут розмістили дитячий будинок, а у 1969 – соціально-реабілітаційну школу для малолітніх правопорушників. Храм перебував в плачевному стані.
Тільки у 1999 році відновились церковні служби в стінах монастиря. Оскільки святиня знаходиться на території спецшколи, парафіяни можуть відвідувати його за дотриманням спеціальних умов. Зараз ведеться активне відновлення храму власними силами.
Архітектурний стиль
Монастир був оточений огорожею з чотирма кутовими вежами, увінчаними хрестами. Зі сходу примикала Михайлівська церква. Прикраси фасадів досить скромні: арковий карниз над вікнами й зубчатий декоративний орнамент. Дмитрівська церква перебудована у водонапірну вежу. До цього вона являла собою поширений в Росії тип церковних споруд «під дзвони». В Україні такі храми велика рідкість. Дмитрівська церква більше схожа на оборонну вежу. Декор теж був дуже скромним.
Кам’яна огорожа частково уціліла. Західні ворота з решітчастою аркою прикрашені бароковим фронтоном. Кругла північно-східна вежа має шатрове завершення. Головна прикраса вежі – звите гніздо лелеки, яке так цікаво влилося у загальний пейзаж.
Цікаві факти про монастир
Кажуть, коли Херсон будувався, на протилежному боці Дніпра уже було селище. Жителі займались рибальством. Одного разу, два хлопчики повертались після рибалки й знайшли ікону з ликом Богородиці. Звідки вона тут з’явилась – досі невідомо. Доки хлопчики сперечались, кому дістанеться знахідка, ікону ненароком упустили.
Підняти образ вони не змогли – він немов би перетворився у важку кам’яну плиту. Тільки молитва священика дозволила підняти ікону із землі. Саме тоді мешканці селища зрозуміли, що це місце святе. Незабаром тут побудували монастир.
Як дістатися
Корсунський монастир розташований у селі Корсунка на вулиці Комінтерна. Доїхати можна власним ходом з Херсона трасою Е97 / Е2206 через Обривки та Піщане. З Нової Каховки як рукою подати – по Об’їзній через Дніпряни.
Громадським транспортом також доберетесь без проблем. У Херсоні сідайте на автобус Херсон – Нова Каховка. З Нової Каховки курсує рейсовий автобус на Кринки.
Коментарі: Корсунський монастир
Схоже, ніхто ще не коментував цю статтю ...
Будь першим!
Залиши коментар