Руїни фортеці Кизикермен | TripMustGoOn
Logo
Your wishlist 0
ГоловнаРуїни фортеці Кизикермен
Невідоме місце

Руїни фортеці Кизикермен

Без вірусів
Екологічно чисто

Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, тому твердиня завжди була об’єктом нападу козаків. У різні часи фортеця переходила від одного власника до іншого, тому має цікаву історію. Ми розповімо, які події відбувалися в стінах Кизикермену та що залишилося від колишньої слави.

Історія фортеці Кизикермен

Велику частину історії територію сучасного міста огортали війни та загарбницькі бої. У 3 столітті тут заснували свою державу остготи зі столицею Данпарштадт (місто на Дніпрі). У 5 столітті їх розгромили гуни. Наукових доказів поки що немає. Данпарштадт згадується у деяких середньовічних германських епосах, коли історія вже перетворилась в легенди.

Бериславська фортеця

У 14 столітті ця земля перебувала під владою Золотої Орди. Хан Тохтамиш заснував тут фортецю Доган-Гечіт. Щоправда, у цей період в Золотій Орді процвітали міжусобні війни, тому у 1399 році укріплення знищили війська Тимура Кутлуга.

На початку 14 століття князь Великого князівства Литовського Вітовт побудував тут митницю. Вона так і називалась – «Митниця Вітовта». Проте, проіснувала недовго: після смерті литовського князя вона перейшла до кримських татар. А в 1450 році тут побудували фортецю Кизикермен або Кизикерменську фортецю.

На березі біля руїн

Твердиня виконувала дві функції: контроль над виходом в Чорне море і плацдарм для нападів на козацькі землі. Звичайно, запорожцям це не подобалось. Вони здійснювали набіги на фортифікацію, але все безуспішно. У 1670 році вдалося взяти в облогу Кизикермен і частково зруйнувати укріплення. Остаточну перемогу над фортецею здобули московсько-гетьманські війська Бориса Шереметєва та Івана Мазепи у 1695 році.

Залишки фортеці

Відповідно до Константинопольського мирного договору, Кизикермен не можна було заселяти. Проте, впродовж всього 18 століття, фортифікація слугувала пунктом транзитної торгівлі. Після російсько-турецької війни 1768–1774 років Кизикерменські землі перейшли у склад Російської Імперії. Цю територію заселяли переселенці із Полтави та Чернігова. 1784 року на фортечних руїнах засновано місто Берислав.

На цьому закінчується історія Кизикермена. Нагадуванням про фортецю служить герб Берислава, на якому зображений Кизи-Кермен.

Чим цікава фортеця для туристів

Від фортеці збереглись руїни, частини стін, арки. Тут встановлено пам’ятний знак на честь взяття укріплення у 1695 році. Фортеця Кизикермен – українсько-турецька спадщина, яка незабаром зникне. Звісно, були спроби реставрації, але, на жаль, безуспішні.

Стара фортеця

Скоро місце козацької слави зникне назавжди. Залишиться тільки історія та енергетика цих місць. Лише уявіть: починаючи з 3 століття н.е. тут відбувалися значні події. Вони залишили слід в українській та світовій історії.

Як дістатися та де знаходиться

Фортеця розташована в Бериславі, за 77 км від Херсона. Доїхати можете власним ходом по трасі Р47. На кільці зверніть на дорогу Т0403 до Берислава. Біля Центру зайнятості (вул. Шевченка, 20) ви знайдете руїни. Рейсові автобуси до Берислава курсують із Херсона з Центрального автовокзалу (вул. Полковника Кедровського, д.1).

Інші визначні місця Херсона

Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік
Свято-Введенська церква  в Бериславі: опис, історія, фото
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Свято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото

Свято-Введенська церква – одна з небагатьох уцілілих пам’яток середньонаддніпрянської української архітектурної школи. Окрім того – єдиний дерев’яний храм в Херсонській області. Як козацька церква опинилась в ...

Актуально цілий рік
Сирна ферма «Лиманська коза»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Сирна ферма «Лиманська коза»

Іноді так хочеться сховатися від міської суєти та сірих буднів та втекти кудись на вихідні. Насолодитися спокоєм, подихати свіжим повітрям, смачно поїсти. В «Лиманській козі» вас ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області