Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, тому твердиня завжди була об’єктом нападу козаків. У різні часи фортеця переходила від одного власника до іншого, тому має цікаву історію. Ми розповімо, які події відбувалися в стінах Кизикермену та що залишилося від колишньої слави.
Історія фортеці Кизикермен
Велику частину історії територію сучасного міста огортали війни та загарбницькі бої. У 3 столітті тут заснували свою державу остготи зі столицею Данпарштадт (місто на Дніпрі). У 5 столітті їх розгромили гуни. Наукових доказів поки що немає. Данпарштадт згадується у деяких середньовічних германських епосах, коли історія вже перетворилась в легенди.
У 14 столітті ця земля перебувала під владою Золотої Орди. Хан Тохтамиш заснував тут фортецю Доган-Гечіт. Щоправда, у цей період в Золотій Орді процвітали міжусобні війни, тому у 1399 році укріплення знищили війська Тимура Кутлуга.
На початку 14 століття князь Великого князівства Литовського Вітовт побудував тут митницю. Вона так і називалась – «Митниця Вітовта». Проте, проіснувала недовго: після смерті литовського князя вона перейшла до кримських татар. А в 1450 році тут побудували фортецю Кизикермен або Кизикерменську фортецю.
Твердиня виконувала дві функції: контроль над виходом в Чорне море і плацдарм для нападів на козацькі землі. Звичайно, запорожцям це не подобалось. Вони здійснювали набіги на фортифікацію, але все безуспішно. У 1670 році вдалося взяти в облогу Кизикермен і частково зруйнувати укріплення. Остаточну перемогу над фортецею здобули московсько-гетьманські війська Бориса Шереметєва та Івана Мазепи у 1695 році.
Відповідно до Константинопольського мирного договору, Кизикермен не можна було заселяти. Проте, впродовж всього 18 століття, фортифікація слугувала пунктом транзитної торгівлі. Після російсько-турецької війни 1768–1774 років Кизикерменські землі перейшли у склад Російської Імперії. Цю територію заселяли переселенці із Полтави та Чернігова. 1784 року на фортечних руїнах засновано місто Берислав.
На цьому закінчується історія Кизикермена. Нагадуванням про фортецю служить герб Берислава, на якому зображений Кизи-Кермен.
Чим цікава фортеця для туристів
Від фортеці збереглись руїни, частини стін, арки. Тут встановлено пам’ятний знак на честь взяття укріплення у 1695 році. Фортеця Кизикермен – українсько-турецька спадщина, яка незабаром зникне. Звісно, були спроби реставрації, але, на жаль, безуспішні.
Скоро місце козацької слави зникне назавжди. Залишиться тільки історія та енергетика цих місць. Лише уявіть: починаючи з 3 століття н.е. тут відбувалися значні події. Вони залишили слід в українській та світовій історії.
Як дістатися та де знаходиться
Фортеця розташована в Бериславі, за 77 км від Херсона. Доїхати можете власним ходом по трасі Р47. На кільці зверніть на дорогу Т0403 до Берислава. Біля Центру зайнятості (вул. Шевченка, 20) ви знайдете руїни. Рейсові автобуси до Берислава курсують із Херсона з Центрального автовокзалу (вул. Полковника Кедровського, д.1).
Коментарі: Руїни фортеці Кизикермен
Владимир
05.02.2021 19:54
Оцінка
Хочу уточнить. Возле центра занятости. Не руины старой крепости. А всего лишь водонапорные баки. В которые закачивалась вода а потом подавалась в город.
Андрій
06.02.2021 03:20
Оцінка
Місце це дуже цікаве - але тільки тим, що колись тут була фортеця, але самої фортеці ви не побачите і навіть її руіїни, тому що вони знаходяться під будинками. Спробувати почати якісь дослідження немає можливості, зробити якусь реконструкцію - наприклад як в селищі Тягинка або як в Криму, або як в Турції - не можливо. На рахунок історії - на справді є інша версія, яка могла б посперечатися з описом вище, що ж на справді? Дуже гарне питання, потрібні роз’яснення, дослідження. На півдні України були такі фортеці як - Хаджибей, Кара-Кермен, Тягинъ, Аслан-Кермен та інші. Справжню історію майже ніхто і не знає, але на сьогодні вже інші версії. Також - якщо турки були настільки ворожі на цих землях - чому дозволили будувати козацьку Січ і не одну, а декілько - і що саме цікаве - турецькі фортеці і козацькі Січі зруйновані. Також хто був в Туреччині - бачив скільки там Християнскьих пам’яток - і в якому стані, вони в досить гарному стані, українські жінки також мають вагоме місце в Турецькій історії і ніхто цього не заперечує. Дуже приємно - що люди намагаються дізнатися більше про історію України - і забутті історичні місця, які знаходяться в дуже тяжкому стані - це трагедія, біда в тому, що вже майже немає на що подивитися, але і історія суперечлива.
Александр
21.11.2021 17:51
Несмотря на то, что историю Таванской переправы, крепостей уже исследовало множество историков как давних, так и современных, опубликовано множество статей и книг, но практически ничего не соответствует правде, несмотря на публикацию некоторых документальных данных, но авторы всё портят выдвинутыми версиями, противоположными друг друга, а их собственные рассыпаются при малейшем рассмотрении. Написано куча мифов и люди в это верят. Даже название крепостей на месте Берислава не знают как назывались. Эти глупости теперь на официальном уровне, как на гербе города девица и красная гора, что по мифу Кызы-Кермен "Девичья крепость" и Кизил-Кермен "Красная крепость", а ещё и "Судейская крепость" или другие интерпретации, всё неверно, как и года построек, что смешно. Надеюсь выйдет в свет книга, которая прояснит всё и для этого есть множество материала.
Залиши коментар