Logo
Your wishlist 0
ГоловнаРуїни фортеці Кизикермен
Невідоме місце

Руїни фортеці Кизикермен

Без вірусів
Екологічно чисто

Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, тому твердиня завжди була об’єктом нападу козаків. У різні часи фортеця переходила від одного власника до іншого, тому має цікаву історію. Ми розповімо, які події відбувалися в стінах Кизикермену та що залишилося від колишньої слави.

Історія фортеці Кизикермен

Велику частину історії територію сучасного міста огортали війни та загарбницькі бої. У 3 столітті тут заснували свою державу остготи зі столицею Данпарштадт (місто на Дніпрі). У 5 столітті їх розгромили гуни. Наукових доказів поки що немає. Данпарштадт згадується у деяких середньовічних германських епосах, коли історія вже перетворилась в легенди.

Бериславська фортеця

У 14 столітті ця земля перебувала під владою Золотої Орди. Хан Тохтамиш заснував тут фортецю Доган-Гечіт. Щоправда, у цей період в Золотій Орді процвітали міжусобні війни, тому у 1399 році укріплення знищили війська Тимура Кутлуга.

На початку 14 століття князь Великого князівства Литовського Вітовт побудував тут митницю. Вона так і називалась – «Митниця Вітовта». Проте, проіснувала недовго: після смерті литовського князя вона перейшла до кримських татар. А в 1450 році тут побудували фортецю Кизикермен або Кизикерменську фортецю.

На березі біля руїн

Твердиня виконувала дві функції: контроль над виходом в Чорне море і плацдарм для нападів на козацькі землі. Звичайно, запорожцям це не подобалось. Вони здійснювали набіги на фортифікацію, але все безуспішно. У 1670 році вдалося взяти в облогу Кизикермен і частково зруйнувати укріплення. Остаточну перемогу над фортецею здобули московсько-гетьманські війська Бориса Шереметєва та Івана Мазепи у 1695 році.

Залишки фортеці

Відповідно до Константинопольського мирного договору, Кизикермен не можна було заселяти. Проте, впродовж всього 18 століття, фортифікація слугувала пунктом транзитної торгівлі. Після російсько-турецької війни 1768–1774 років Кизикерменські землі перейшли у склад Російської Імперії. Цю територію заселяли переселенці із Полтави та Чернігова. 1784 року на фортечних руїнах засновано місто Берислав.

На цьому закінчується історія Кизикермена. Нагадуванням про фортецю служить герб Берислава, на якому зображений Кизи-Кермен.

Чим цікава фортеця для туристів

Від фортеці збереглись руїни, частини стін, арки. Тут встановлено пам’ятний знак на честь взяття укріплення у 1695 році. Фортеця Кизикермен – українсько-турецька спадщина, яка незабаром зникне. Звісно, були спроби реставрації, але, на жаль, безуспішні.

Стара фортеця

Скоро місце козацької слави зникне назавжди. Залишиться тільки історія та енергетика цих місць. Лише уявіть: починаючи з 3 століття н.е. тут відбувалися значні події. Вони залишили слід в українській та світовій історії.

Як дістатися та де знаходиться

Фортеця розташована в Бериславі, за 77 км від Херсона. Доїхати можете власним ходом по трасі Р47. На кільці зверніть на дорогу Т0403 до Берислава. Біля Центру зайнятості (вул. Шевченка, 20) ви знайдете руїни. Рейсові автобуси до Берислава курсують із Херсона з Центрального автовокзалу (вул. Полковника Кедровського, д.1).

Інші визначні місця Херсона

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Храм Покрови Пресвятої Богородиці в селі Качкарівка: опис, історія, фото

Історії церков Херсонщини однакові: будівництво, розквіт, релігійні гоніння та відновлення. Але доля Храму Покрови Пресвятої Богородиці відрізняється від інших святинь. Окрім того, архітектурний стиль зовсім нетиповий ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...