Місто Нова Каховка створювалася для будівельників Каховського гідровузла. Все будувалося швидко, за єдиним планом. Про естетику не думали, треба було чимшвидше розселити робочу силу і надати умови для життя.
Все змінилося, коли до міста приїхав Григорій Довженко – видатний монументаліст, бойчукіст. Зараз його творіння називають «кам’яні вишиванки». Що ж це за унікальне панно і чим вони цікаві? Читайте далі – ми розповімо, чому вам просто необхідно побачити їх.
Історія виникнення кам’яних вишиванок
Дивовижно, як одна людина може змінити обличчя цілого міста! Відомий письменник та режисер Олександр Довженко приїхав в Нову Каховку для написання сценарію фільму «Поема про море». Сіре і сумовите містечко не надихало митця. Довженко кілька разів писав в Академію мистецтв, щоб ті відправили архітекторів і художників в Нову Каховку. Прохання почули: на чолі з Георгієм Довженко приїхала група монументалістів-бойчукістів. До речі, архітектор і письменник просто однофамільці.
До 1955 року художники працювали над сірими «коробками» Нової Каховки. Під час роботи прикрасили всі 180 будівель міста. Панно вийшли міцними, тому збереглися в хорошому стані до сьогодні. Секрет в спеціальному складі штукатурки, яку розробив і запатентував сам Григорій Довженко.
Радянська влада не оцінила старання архітекторів. У газетних статтях рельєфні прикраси названо «архітектурними надмірностями». На щастя, їх ніхто не демонтував. Тільки раз у рік накривали шаром штукатурки та білил.
Тепер кам’яні вишиванки мають статус пам’ятника й охороняються місцевими активістами та архітекторами.
Відновлення
Інтерес до кам’яних вишиванок зародився у 2000-х роках. 2011 року за ініціативою місцевого архітектора Тетяни Євсєєвої, створено суспільство з охорони культурної спадщини.
У 2016 році розгорнувся цілий волонтерський рух по відновленню панно. Добровольці – школярі, студенти та просто небайдужі громадяни, які допомагають чим можуть. Найскладніше – очищення панно від шарів штукатурки. Орнамент ретельно промивають, ґрунтують, штукатурять. На даний момент відновлено 8 будинків.
За словами Тетяни, можна відреставрувати всі орнаменти в місті. Камінь добре зберігся, не зважаючи на природні катаклізми. Найбільшу розруху приносять люди. Проте, мешканці будинків не перешкоджають роботі волонтерів. Деякі навіть самі беруть участь в облагороджуванні свого дому.
Туристична привабливість
Робота принесла свої плоди: в Новій Каховці розробили 2 туристичні маршрути по відновлених кам’яних вишиванках. В подальшому планується встановити вказівники.
Унікальність панно в тому, що для кожної будівлі розроблений свій орнамент. По малюнку зрозуміло, які функції виконував будинок у 1954 році.
Головна особливість – простота і схематичність традиційних українських фігур. Переплетений орнамент, зображення птахів і рослин – елементи традиційної вишиванки.
Художник хотів передати національне українське мистецтво, що, власне, і вийшло.
На яких будівлях подивитися кам’яну вишиванку:
- Літній театр – Дніпровський проспект;
- Школа №1 ім. А. Довженко – вул. Історична, 27/1;
- Управління праці і соціального захисту населення – вул. Історична, 18;
- Дім дитячої творчості – вул. Карла Маркса, 16;
- Дитячий садок «Ромашка» – вул. Історична, 8;
- Палац культури – Дніпровський проспект.
Екскурсії
Дізнатися більше про кам’яні вишиванки можна на екскурсіях. Наприклад, туристичне агентство «Екскурсійний дім Одеси» пропонує одноденний тур по Новій Каховці. З програмою ознайомитеся тут.
Всі будівлі знаходяться в доступності кількох кроків, тому ви самостійно можете прогулятися визначними місцями.
Коментарі: Кам’яні вишиванки в Новій Каховці
Олександр
12.02.2021 21:22
Оцінка
Чудово!
Залиши коментар