Кам’яні вишиванки в Новій Каховці | TripMustGoOn
Logo
Your wishlist 0
ГоловнаКам’яні вишиванки в Новій Каховці
Невідоме місце

Кам’яні вишиванки в Новій Каховці

Без вірусів
Екологічно чисто

Місто Нова Каховка створювалася для будівельників Каховського гідровузла. Все будувалося швидко, за єдиним планом. Про естетику не думали, треба було чимшвидше розселити робочу силу і надати умови для життя.

Все змінилося, коли до міста приїхав Григорій Довженко – видатний монументаліст, бойчукіст. Зараз його творіння називають «кам’яні вишиванки». Що ж це за унікальне панно і чим вони цікаві? Читайте далі – ми розповімо, чому вам просто необхідно побачити їх.

Історія виникнення кам’яних вишиванок

Дивовижно, як одна людина може змінити обличчя цілого міста! Відомий письменник та режисер Олександр Довженко приїхав в Нову Каховку для написання сценарію фільму «Поема про море». Сіре і сумовите містечко не надихало митця. Довженко кілька разів писав в Академію мистецтв, щоб ті відправили архітекторів і художників в Нову Каховку. Прохання почули: на чолі з Георгієм Довженко приїхала група монументалістів-бойчукістів. До речі, архітектор і письменник просто однофамільці.

Центр міста

До 1955 року художники працювали над сірими «коробками» Нової Каховки. Під час роботи прикрасили всі 180 будівель міста. Панно вийшли міцними, тому збереглися в хорошому стані до сьогодні. Секрет в спеціальному складі штукатурки, яку розробив і запатентував сам Григорій Довженко.

Вишиванки на будівлях

Радянська влада не оцінила старання архітекторів. У газетних статтях рельєфні прикраси названо «архітектурними надмірностями». На щастя, їх ніхто не демонтував. Тільки раз у рік накривали шаром штукатурки та білил.

Тепер кам’яні вишиванки мають статус пам’ятника й охороняються місцевими активістами та архітекторами.

Відновлення

Інтерес до кам’яних вишиванок зародився у 2000-х роках. 2011 року за ініціативою місцевого архітектора Тетяни Євсєєвої, створено  суспільство з охорони культурної спадщини.

Мистецтво в камені

У 2016 році розгорнувся цілий волонтерський рух по відновленню панно. Добровольці – школярі, студенти та просто небайдужі громадяни, які допомагають чим можуть. Найскладніше – очищення панно від шарів штукатурки. Орнамент ретельно промивають, ґрунтують, штукатурять. На даний момент відновлено 8 будинків.

Кам’яні вишиванки у Новій Каховці

За словами Тетяни, можна відреставрувати всі орнаменти в місті. Камінь добре зберігся, не зважаючи на природні катаклізми. Найбільшу розруху приносять люди. Проте, мешканці будинків не перешкоджають роботі волонтерів. Деякі навіть самі беруть участь в облагороджуванні свого дому.

Туристична привабливість

Робота принесла свої плоди: в Новій Каховці розробили 2 туристичні маршрути по відновлених кам’яних вишиванках. В подальшому планується встановити вказівники.

Кам’яна декорація

Унікальність панно в тому, що для кожної будівлі розроблений свій орнамент. По малюнку зрозуміло, які функції виконував будинок у 1954 році.

Головна особливість – простота і схематичність традиційних українських фігур. Переплетений орнамент, зображення птахів і рослин – елементи традиційної вишиванки.

Художник хотів передати національне українське мистецтво, що, власне, і вийшло.

Прикрашена сцена

На яких будівлях подивитися кам’яну вишиванку:

  • Літній театр – Дніпровський проспект;
  • Школа №1 ім. А. Довженко – вул. Історична, 27/1;
  • Управління праці і соціального захисту населення – вул. Історична, 18;
  • Дім дитячої творчості – вул. Карла Маркса, 16;
  • Дитячий садок «Ромашка» – вул. Історична, 8;
  • Палац культури – Дніпровський проспект.

Екскурсії

Дізнатися більше про кам’яні вишиванки можна на екскурсіях. Наприклад, туристичне агентство «Екскурсійний дім Одеси» пропонує одноденний тур по Новій Каховці. З програмою ознайомитеся тут.

Всі будівлі знаходяться в доступності кількох кроків, тому ви самостійно можете прогулятися визначними місцями.

Інші визначні місця Нової Каховки

Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік
Свято-Введенська церква  в Бериславі: опис, історія, фото
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Свято-Введенська церква в Бериславі: опис, історія, фото

Свято-Введенська церква – одна з небагатьох уцілілих пам’яток середньонаддніпрянської української архітектурної школи. Окрім того – єдиний дерев’яний храм в Херсонській області. Як козацька церква опинилась в ...

Актуально цілий рік
Руїни фортеці Кизикермен
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Руїни фортеці Кизикермен

Кизикермен у перекладі з турецької означає «Дівоча фортеця». Укріплення побудовано для контролю над запорізькими «чайками» на Дніпрі. Звідси було зручно вести загарбницькі війни на гетьманські землі, ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області