Logo
Your wishlist 0
ГоловнаСвято-Григорівський Бізюків монастир
Невідоме місце

Свято-Григорівський Бізюків монастир

Без вірусів
Екологічно чисто

Протягом 250 років Бізюків монастир побачив чимало. Його історія не залишає байдужим нікого. Сюди приїжджають паломники з усієї України. Туристів обов’язково зацікавлять: збережені руїни старих храмів, печерні келії ченців-аскетів, підземні ходи. Далі ви дізнаєтесь історію чоловічого монастиря, а також що цікавого там можна подивитися.

Історія монастиря

Історія місцевості починається ще з далекого 1782 року від заснування Софронівського подвір’я. Ігумен Феодосій звернувся до князя Потьомкіна із проханням виділити землю в Херсонській губернії на будівництво монастиря та церкви. Побажання задовольнили – поблизу фортеці Кизикермен (Берислав) спорудили кілька келій для монахів, капличку. В знак подяки та поваги до Потьомкіна, поселенці збудували дерев’яну церкву, освячену іменем його покровителя – Георгія. Пізніше святиню перенесли на інший берег, проте 1969 року вона була повністю зруйнована.

Свято-Григорівський Бізюків монастир

На початку 19 століття обитель перейменували в Новогригорівську. Звідки ж тоді назва «Бізюків монастир»? Щоб зрозуміти, перенесімося в Смоленську губернію.

В середині 17 століття в селі Бізюкове (Смоленська область) засновано пустинь на гроші боярів Салтикових. Довгий час вона захищала Провослав’я від польсько-литовського католицтва. Після російсько-польської війни у 1654 році, святиня опинилася в межах Московської держави. Смоленський Бізюків монастир впродовж 150 років переживав злети та падіння. У 1803 році Олександр І скасував монастир в Смоленській губернії та перетворив Новогригорівську пустинь у другокласний штатний Григорівський Бізюків чоловічий монастир.

Старі сходи

У 19 столітті Бізюків монастир активно розвивається. Будується Покровська церква, встановлюється намісництво. Тут духовно навчались церковні служителі – настоятелі, архіпастирі, ректори семінарій та училищ. Ченці-аскети селилися в скитських печерах вздовж Дніпра. До кінця 19 століття тут уже було п’ять церков та один собор Вознесіння Господнього. Цікаво, що склепіння храмів були розписані італійськими майстрами.

Арка монастиря

Бізюків монастир ріс та збагачувався на початку 20 століття. Тут відкрили лікарню, притулок для сиріт, гостьову обитель, побудували свою електростанцію. У 1914 створено пастирсько-місіонерську семінарію.

Радянський період залишив вагомий відбиток на розвитку святого місця. Після революції залишився діяти лише Покровський храм. У 1921 святиню закрили, а майно передали радгоспу «Червоний маяк». У будівлях церков та на руїнах розмістили танцювальну площадку, клуб, спортивний зал.

Будівля монастиря

У 1991 в храмі обителі прозвучали перші молитви. При ньому відкрито жіночий монастир, який 1992 перетворений у чоловічий. Тепер тут проводяться служби, священні обряди, місіонерські курси.

Архітектурний стиль

Архітектурний стиль Бізюкового монастиря сформувався на початку 20 століття. Старі будівлі храмів, огорожі із вежами, братський корпус, господарські споруди, виконані з червоної цегли у псевдоросійському (псевдоруському) стилі.

Вид на монастир

Від архітектурного ансамблю залишились:

  • братський корпус;
  • проскурня, пекарня, виконані в класицизмі;
  • цоколь, вівтарна церква Вознесенського собору;
  • архієрейські палати без покрівлі;
  • Покровський собор, чий первісний вигляд загублений.

У товщі берегової скелі Дніпра збереглися келії ченців-аскетів.

Печери і підземні ходи

Вглиб схилів і обривів на березі Дніпра простягаються кілометрові підземні ходи та печери. Досі невідомо, хто та коли їх вирив. Щоправда, існує припущення – це справа рук вільних козаків-розбійників. В підземних печерах вони ховали своє награбоване добро та переховувались від кошового.

Старий монастир

Сьогодні тут є можливість знайти стежки до чернечих печер. Саме одна з них стала місцем паломництва вірян. Окрім цього, тут збереглась невелика печерна церква, куди зараз можна потрапити. Варто попросити спеціальну металеву драбину й отримати благословення у настоятеля. На жаль, велика частина підземних ходів затоплена та знаходиться на реконструкції, тому можливість екскурсії потрібно уточнювати на місці.

Як дістатися

Монастир розташований за адресою: вулиця Центральна, село Червоний Маяк, Херсонська область.

До монастиря можна доїхати:

  • власним ходом. З Херсона виїжджайте на Бериславське шосе. Їдьте до кільця 54 км, а потім з’їдьте на трасу Т0403 до Берислава / Каховки / Нововоронцовки. Через 26 км буде вказівник на Червоний Маяк. На розвилці поверніть направо.
  • автобусом. На центральному автовокзалі Херсона сядьте на автобус до Червоного Маяка. Там потрібно вийти на кінцевій зупинці. Можна попросити водія підвезти до монастиря.

Інші визначні місця Нової Каховки

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Замок-садиба Фальц-Фейнів в Новоолександрівці

Палац Фальц-Фейнів вабив своєю красою не так багато часу. Громадянська війна і радянська влада понівечили замок, але він не втратив свою чарівність. Залишки дендропарку розрослись по ...

Актуально цілий рік
Таємниці Осокорівських катакомб
Невідоме місце
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Таємниці Осокорівських катакомб

 Історія катакомб Осокорівські катакомби – це місцева назва покинутого рудника з видобутку вапняку. Розробка родовища почалась 1997 року. Дивно, чому каменярня утворилася так пізно. Осокорівка заснована ...

Актуально цілий рік
Термальний комплекс «Арабатські терми»
Рекомендуємо
Без вірусів
Екологічно чисто
heart heart

Термальний комплекс «Арабатські терми»

Термальний комплекс «Арабатські терми»  пропонує сервіс європейського рівня для відпочинку та оздоровлення з урахуванням всіх необхідних вимог безпеки, гігієни та комфорту. Історія свідчить, що ця місцевість ...

Актуально цілий рік

Відео екскурсії Херсонської області

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн
Рекомендуємо
heart heart

Херсонські плавні: відео екскурсія та лекція онлайн

Ця відеоекскурсія запрошує вас в дивовижну подорож херсонськими плавнями. Для мандрівників відкриється унікальний світ дикої природи, розмаїття флори та фауни. Матеріал, викладений у лекції, дасть змогу ...

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція
Рекомендуємо
heart heart

Асканія-Нова: неймовірне відео та онлайн лекція

Запрошуємо до перегляду онлайн лекції про біосферний заповідник Асканія-Нова! Відео ексурсія для тих, хто бажає дізнатися все про степовий заповідник від заснування до сьогодення. Як виникла ...

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски
Рекомендуємо
heart heart

Відео екскурсія пустелею Олешківські піски

Відео ексурсія для тих, хто бажає відвідати пустелю Олешківські піски та дізнатися більше про неймовірну природну локацію на Херсонщині. А також для школярів, котрі досліджують природу ...